přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

16. března 2003, 23:34

Feofanová získala zlato ve světovém rekordu

Životní formu potvrdila na halovém MS v Birminghamu ruská tyčkařka Světlana Feofanovová.

Po senzačním vyřazení Stacy Dragilaové v kvalifikaci se bohužel nekonal očekávaný souboj dvou tyčkařek, které letos obě dokázaly posunout hranici světového halového rekordu. Bez nadsázky však lze říci, že Světlana Feofanovová sama dokázala připravit divákům v National Indoor Areně obrovský sportovní zážitek.

Feofanovová jako jediná z osmi finalistek vynechala základní výšku 420 cm a začala až na 435 cm. To už bylo ve hře jen sedm tyčkařek, protože Francouzka Boslaková nezdolala základ. Světlana Feofanovová byla neomylná; na laťce 445 cm skončily další dvě závodnice, Polka Rogowská a Bulharka Kolevová. Klíčovou výškou v boji o medaile se ukázalo být 455 cm. Přes ní neprošly Němka Beckerová, Američanka Suttleová a nakonec bronzová Polka Pyreková. Na 455 cm jednou opravovala také Světlana Feofanovová.

V soutěži tak zůstaly pouze Rusky Feofanovová a Jelena Isinbajevová. Méně slavná z reprezentačních kolegyň se po prvním nezdaru na 465 cm rozhodla taktizovat. 470 vynechala a pokračovala až na výšce 475 cm. Feofanovová však mezitím v pohodě na první pokus překonala 470 i 475, čímž dala jasně najevo, že jakákoli taktika je proti jejím kvalitám marná. Isinbajevová zbylé dva pokusy na 575 cm neuspěla, a tak si do výsledkové listiny zapsala výkon 460 cm.

Už jistá halová mistryně světa Světlana Feofanovová v soutěži pokračovala. Nechala si nastavit rovných 480 cm, tedy dva centimetry nad hodnotou světového halového rekordu. ruhým pokusem se přes tuto laťku přenesla a hranici lidských možností tak posunula zase o kus dál.

Tomáš Klement

Vytisknout