přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Fenomenální Japonec hvězdou Odložilova memoriálu

Olympijský vítěz z Atén, kladivář Koji Murofuši, se chystá na svůj letošní druhý start na území České republiky. Připraveni jsou i čeští adepti na limit pro ME.

                                foto: Memoriál Josefa Odložila

Japonská hvězda by v Praze ráda hodila přes osmdesát metrů. "Memoriál Josefa Odložila pro mě bude teprve můj druhý letošní závod," uvedl Murofuši. "Po roční pauze, způsobené zdravotními komplikacemi, se chci letos zaměřit na znovunabytí formy." Na Zlaté tretře, tedy 1. závodu po dlouhé době, zvítězil Murofuši výkonem 79.82 metrů. Na Julisce bude soutěž kladivářů probíhat na hlavním stadionu. "Těším se na to," řekl olympijský vítěz. "Háže se mi lépe, když cítím, že jsem přímo součástí mítinku." Doufá tedy, že podmínky budou ideální. Na své působení v Praze v roce 2003 vzpomíná rád. "Měl jsem zde skvělou podporu ostatních kladivářů, kteří se mnou soutěžili. Navíc organizace závodu byla bezchybná," usmívá se. 

Japonec, proslulý "zametáním" kruhu před svými hody, je ve své zemi známou tváří. "Změnilo se to po zisku zlaté medaile z olympiády," vzpomíná. "Obecné povědomí o atletice nebylo v Japonsku nijak veliké. Stejně jako jinde je nejsledovanějším sportem fotbal." Na blížící se mistrovství světa v Německu se ale Murofuši nechystá. "Hned po skončení Memoriálu Josefa Odložila se musím vrátit do Japonska," říká. "Jen kdyby náš národní tým postoupil výrazně daleko, tak bych přiletěl." Doma na něj čeká mnoho práce. Kromě své vlastní přípravy zastává Murofuši funkci ambasadora pro mistrovství světa v atletice příští rok v Ósace. "Je to krásné město," zmínil se ve čtvrtek na tiskové konferenci. "Plné historických památek, vřelé pro návštěvníky, navíc s vytříbenou kuchyní."

Z české gastronomie zmínil Murofuši výborné pivo. "Vždy, když jsem tady, tak si rád dám," usmíval se. "A nejen kvůli němu se do Česka rád vrátím. V rámci přípravy před olympiádou 2008 bych opět s potěšením přiletěl, ale nemohu to samozřejmě slíbit." K vidění pro diváky bude olympijský vítěz a sympatický člověk Koji Murofuši již v pondělí 5. června v Praze na Julisce.

Kladivo bude samozřejmě jen jednou ze šestnácti disciplín, které organizátoři pro letošek připravili. V záplavě zahraničních jmen vyniká například překážkář Stanislav Olijar z Lotyšska, který umí 110 m překážek za 13.08. V Ostravě skončil druhý. "Mohl by být jedním z těch, kteří dopomůžou Stanislavu Sajdokovi k limitu na Evropu," doufá šéftrenér Českého atletického svazu Václav Fišer. Shoduje se s názorem ředitele ČAS Františkem Fojtem, že Memoriál Josefa Odložila je především pro české reprezentanty. "Kvantitativně nám počet reprezentantů pro mistrovství Evropy utěšeně narůstá," říká Fišer. "V pondělí určitě přibudou další jména. Michal Uhlík, Ondřej Daněk, v dálce Štěpán Wagner." Zvědavý bude na tyčkaře Adama Ptáčka a Štěpána Janáčka. "Dosažitelně vypadá limit také u mužské štafety na 4x100 metrů," věří šéftrenér. "Z žen věřím Lucii Martincové, která je desetinu za limitem, stejně jako výškařce Ivě Strakové." Ta se na Zlaté tretře potýkala s bolestí zad, což se projevilo na jejím výkonu.

Snad napomůže bojům o limity i počasí. Podle poslední předpovědi by mělo být v pondělí okolo dvaceti stupňů a svítit sluníčko. Důležitá bude i podpora publika. "Přijďte určitě všichni," zve atletické fanoušky ředitel závodů Miroslav Ševčík. "Vstupenky jsou zdarma a slosovatelné. V pondělí budou distribuovány v deníku Metro a k dispozici budou i před vchodem na stadion." Posílena bude i autobusová linka č. 131 ze stanice metra Hradčanská. Žákovské závody probíhají od 15.30 hodin, Dukla mítink od 17.00 a hlavní program bude zahájen v 18.00 hodin.

Více informací naleznete v sekci Zaostřeno na...

David Klempíř

Vytisknout