přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

7. května 2009, 15:49

Favorité pro maraton: veteráni Štefko a Martincová

V neděli se v rámci Pražského mezinárodního maratonu uskuteční MČR na této královské trati. Trumfy v rukou drží stejně jako vloni zkušení borci.

Maratonci poběží o republikové tituly počtyřicáté, posledních dvanáct let je mistrovský závod spojen s Volkswagen maratonem Praha. Ve startovní listině nechybí obhájci loňských prvenství v obou kategoriích Róbert Štefko a Ivana Martincová, oba závodníci věkem spadající již do veteránských kategorií. „Nemůžu už po sobě chtít, abych trhal osobní rekordy, stejně tak bude pro mě příliš vysoko asi i limit na mistrovství světa, který je 2:15,“ hodnotil střízlivě běžec AK Kroměříž, který i přes svých 41 let suverénně vládne domácím vytrvalcům. „Věk není takový problém, jde hlavně o to, kolik máte naběháno a jak k maratonu přistupujete. Maratonem totiž musíte žít a dělat vše pro něj a já už mám v současnosti jisté priority. Čerpám ale pořád z té dřiny, kterou jsem podstupoval v minulosti. Myslím ale, že nebude dlouho trvat a ti mladší mě předstihnou,“ dodal majitel zatím dvou českých maratonských titulů, jehož největším konkurentem by podle papírových předpokladů měl být o patnáct let mladší Petr Pechek z Maratonstavu Úpice.

Mezi ženami jsou obzvláště při neúčasti předloňského překvapení Veroniky Brychcínové nejvýše akcie 46leté Ivany Martincové, která má velkou šanci odskočit ve statistikách Aleně Peterkové a s pěti tituly se osamostatnit v čele historické statistiky. Za ní mezi přihlášenými zeje zatím výkonnostní propast. „Kvalitu se nám bohužel zatím nedaří zvyšovat, potěšitelný je tak aspoň nárůst počtu startujících. Před 12 lety, kdy se v Praze běželo MČR v rámci PIMu poprvé, závodilo v mistrovské kategorii 13 běžců, letos to je okolo 70. K tomu je potřeba připočíst projekt juniorského maratonu, jehož se zúčastní každoročně okolo 140 škol, které vysílají svá 10členná družstva. To už je slušná masa, kde se mohou rodit nové běžecké talenty. Kéž by to už bylo,“ povzdychl si ředitel ČAS František Fojt.

Mezi hlavní favority otevřeného závodu Češi nepatří, tato úloha náleží pozvaným Afričanům. Cílem organizátorů je dosáhnout v mužské kategorii času vítěze pod 2:10 hod, případně se co nejvíce přiblížit traťovému rekordu 2:08:52 , který v Praze před 11 lety zaběhl Keňan Elijah Lagat. Ve startovní listině najdeme hned čtyři borce s lepším osobním rekordem. Mezi ženami pak je zacíleno na hranici 2:27. Osm let starý traťový rekord Italky Viceconteové má hodnotu 2:26:33.

Celkem je již údajně vyčerpána kapacita 6000 startovních čísel, další přihlášky se již nepřijímají. Nevyzvednutá čísla se budou přerozdělovat v sobotu ve 13 hodin v maratonském expu, které už nyní funguje na pražském výstavišti. 

Adam Pražák

Vytisknout