Farah maratonským evropským rekordmanem

pondělí 8. října 2018
Britský běžecký fenomén Mo Farah dokázal ovládnout chicagský maraton v novém evropském rekordu.

Mo Farah doposud sbíral úspěchy hlavně na dráze. Je čtyřnásobným olympijským šampionem na tratích 5000 a 10000 metrů. Ještě na loňském světovém šampionátu v Londýně vyhrál desítku a bral stříbro na pětce. Již předtím avizoval, že se v nadcházející sezóně začne naplno věnovat silničním běhům.

Maraton v Chicagu byl pro Faraha jeho třetím. Premiéru na této distanci si odbyl již v roce 2014, když zaběhl v Londýně čas 2:08:21. Výrazného vylepšení osobního rekordu dosáhl právě v tomto závodě o čtyři roky později. Na jaře skončil na maratonu v britské metropoli na třetím místě v čase 2:06:21, což byl výkon, kterým se dostal do čela letošních evropských tabulek.

V Chicagu si pak o uplynulém víkendu připsal své první maratonské vítězství, když navíc proběhl cílem v novém evropském rekordu 2:05:11. Z předešlého maxima Nora Sondre Nordstada Moena, který loni v japonské Fukuoce zaběhl 2:05:48 ukrojil sedmatřicet vteřin.

Farah měl však v závodě víc než důstojného soupeře. O svém triumfu rozhodl až kilometr před cílem, kdy se mu podařilo utrhnout nakonec druhého Etiopana Mosineta Geremewa, jenž na britskou běžeckou legendu ztratil třináct vteřin. Skvělého úspěchu dosáhl také třetí Japonec Suguru Osako, který časem 2:05:50 vylepšil národní rekord své země. Obhájce loňského primátu a Farahův bývalý tréninkový kolega Američan Galen Rupp doběhl pátý za 2:06:21 a zaostal čtrnáct vteřin za svým osobním rekordem, kterého dosáhl při svém vítězství na letošním pražském maratonu.

Pro Faraha se jedná už o pátý evropský rekord. Historickým tabulkám vévodí také na tratích 1500, 5000, 10000 metrů a v půlmaratonu.

Závod žen vyhrála Keňanka Brigid Kosgeiová, která si s tratí poradila v čase 2:18:35 a zařadila se na čtvrté místo letošních světových tabulek. Její prvenství bylo naprosto dominantní, když druhé Etiopance Dereje Rozaové (2:21:18) nadělila téměř tři minuty.