Farah a Kovacs ve světových výkonech roku

sobota 28. května 2016
Při úvodním dnu čtvrtého dílu Diamantové ligy padnul hned dvakrát světový výkon roku, o což se postarali britský běžec Mo Farah a americký koulař Joe Kovacs.

Britská běžecká legenda Mo Farah startoval na desítce poprvé od svého triumfu na loňském MS v Pekingu a byl z toho opravdu rychlý čas, když proběhl cílem za 26:53.71 a posunul se do čela světových tabulek. Jen pár metrů za ním doběhli druhý William Sitonik z Keni (26:53.71) a třetí Etiopan Tamirat Tola (26:57.33).

Také v kouli mužů se měnil leader světových tabulek. Tím je nyní Američan Joe Kovacs, který letos jako první překonal hranici dvaadvaceti metrů, když svou kouli poslal na 22.13 a s přehledem porazil druhého Novozélanďana Toma Walshe (20.84) a reprezentačního kolegu Reese Hoffu (20.58).

Svou neporazitelnost dál drží polský kladivář Pawel Fajdek. Ten opět dokázal přehodit osmdesát metrů. Tentokrát triumfoval za 80.28. Letos již tradičně druhý byl Dilshod Nazarov z Tádžikistánu (78.12). Za touto dvojicí se umístil další Polák Wojciech Nowicki (76.86).

V letošní sezóně je zatím dominantní i chorvatská diskařka Sandra Perkovičová. V Eugene kralovala hodem dlouhým 68.57. Kvalitní a vyrovnanou výkonnost potvrdila druhým místem Němka Nadine Müllerová (65.31). Na stupně vítězů se dostala i Francouzka Melina Robert-Michonová (63.69).

V dálkařském sektoru udělala radost domácím fanouškům Britney Reesová, která vyhrála skokem dlouhým 692 centimetrů. Druhé místo si tentokrát vyskákala Srbka Ivana Španovičová (688) před Britkou Lorraine Ugenovou (676).

Desítka mužů nebyla jedinou běžeckou disciplínou úvodního dne. Ženy si to rozdaly na pětikilometrové trati a byla to ryze keňská záležitost. Zvítězila Helen Obiriová v čase 14:32.02 před Violou Kibiwotovou (14:35.13) a Vivian Cheruiyotovou (14:35.69).

Petr Jelínek, foto: J. Kucharčík