přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Fantastičtí Jeterová a Gay, úspěšný návrat Liu Xianga

Američtí sprinteři, na MS poražení medailisté, mají po Berlíně famózní formu. Na posledním opravdu velkém mítinku v Šanghaji to potvrdili výkony 10.64 a 9.69. Časem 13.15 načal návrat čínský překážkářský hrdina.

Tři hlavní momenty měl úplně poslední velký dráhový mítink letošní atletické sezony.

Druhá žena všech dob
Carmelita Jeterová byla v Berlíně až tou třetí vzadu, která se nesmála. Mimo hlavní ohnisko dění – strhující souboj jamajských soupeřek – si sebrala z MS bronz. Bohužel pro ni až po vrcholu sezonu - však nabrala životní formu. Zatímco v posledních letech byly zbožným přáním časy pod 10.8, ne-li rovnou 11 vteřin, tato sezona naznačila, že by se mohlo po dvou desetiletích blýskat na lepší časy. Už časy přemožitelek Jeterové z Berlína, Fraserové 10.73 a Stewartové 10.75 leccos naznačily.
Teď však americká sprinterka v listopadu již třicetiletá postavila na hlavu i tyto výkony. Začala už v Soluni, kde se stala časem 10.67 třetí ženou, která pokořila hranici 10.7. Ani to už po neděli neplatí, neboť v Šanghaji Jeterová ubrala ještě tři setinky a přestihla i Marion Jonesovou (10.65). Před ní už tak nyní stojí pouze tři časy jiné Američanky Florence Griffith-Joynerové, včetně světového rekordu 10.49, v posledních letech považovaném za nepřekonatelného. Jeterové dnes foukalo do zad 1.2 m/s, využít už toho dokázala jakž takž jen Jamajčanka s monogramem VCB, jež se dostala o 11 setin pod 11 vteřin.

Jako Bolt v Pekingu
O druhý sprinterský vrchol se postaral rovněž sprinter z USA. Tyson Gay, jenž za famozní národní rekord 9.71 bral v Berlíně jen stříbro, využil ideální dvoumetrové větrné podpory ke dvousetinovému vylepšení. V Šanghaji tak protnul pásku za 9.69, tedy v čase, kterým loni v Pekingu ohromil atletický svět při OH Usain Bolt. Gay si tak upevnil i druhou příčku v historii, protože před ním už je „jen“ tentýž fenomenální jamajský mladík se svými mimozemskými 9.58 z Berlína.
Na rozdíl od světového finále odešel poražen Asafa Powell nikoli těsně, nýbrž na hlavu, neboť v Šanghaji mu změřili 9.85. Radost si však z Jamajčanem udělal druhý sled. Američan Darvis Patron vyrovnal svůj osobák za 9.89, životní výkon si na 9.91 dokonce posunul jamajský Nesta Carter.

Návrat čínské ikony
Čínské publikum vyhlíželo však ještě jinou sprinterskou disciplínu. Ano, po 13 měsících měl naplánován svůj debut na 110 m př. po těžkém zranění Liu Xiang. A zvládl jej výtečně. Dokázal se vyrovnat stříbrnému z MS Terrenci Trammellovi, když oběma sokům změřili zejména pro Xianga výtečných 13.15. Pro Američana nakonec rozhodly tisíciny (určitě by je vyměnil za finále MS), ale hlavní zprávou je určitě comeback Číňana. Předposlední olympijský vítěz i světový šampion a někdejší držitel nejlepšího času planety se jediným závodem vyšvihl na osmou příčku letošních tabulek. Mezi „závodící“ se vrátil za stavu „zraněný“ také půlkařský olympijský šampion Wilfried Bungei, Keňan skončil šestý za 1:46.39.

Výsledky z Šanghaje

Michal Procházka

Vytisknout