EYOF: Korelová čtvrtá, Piklová šestá

pátek 28. července 2017
Jen desetinky dělily na čtvrtce překážek českou atletickou výpravu 15 a 16letých v maďarském Györu od další medaile, finálový výsledek přibyl i v dívčím stýplu. Předposlední den soutěží také postoupili do finále Zámečníková (100 př.) a Davidík (800).

32 setin. Tolik dělilo Kristýnu Korelovou od bronzového úspěchu na 400 metrů překážek, když zaběhla 61.55 - svůj třetí nejlepší čas na této trati z dosavadních devíti startů. Z medaile se radovala Švýcarka Wernliová díky osobnímu rekordu 61.23. Nejlepší dvojice závodu byla ještě o kus dál, stříbro brala Němka Smoljuková za 60.59, šampionka Garcia Sanchezová ze Španělska dokonce atakovala hranici jedné minuty - 60.06.

V početném poli stýplařek (na 2000m závod se jich vydalo dvacet) se rozhodně neztratila Veronika Piklová. S tratí si poradila za 7:18.09, což jí určilo šesté místo. Cenné kovy však visely o poznání výš, bronz na úrovni sedmi minut, zlato pak vybojovala domácí Horváthová za čas 6:51.04. Nejmladší účastnici finále tyčkařek Tereze Janíkové závod příliš nevyšel, vždyť ve venkovní sezóně skočila jen jednou méně než 350. Tento výkon jí v Györu stačil na devátou pozici. Na druhou stranu, medaile visely výše než její osobní rekord (374), všechny tři nejlepší zdolaly 380, čistý zápis pak vynesl zlato Polce Kalittaové.

Úspěšnost mladých českých nadějí v kvalifikacích byla dnes poloviční. Přímo postoupil na půlce Jakub Davidík, který ve svém semifinále dokončil jako druhý za 1:54.25 minuty, jen 0.34 s od svého nadávného žákovského národního rekordu. Díky času 13.68 s (vítr +3.9 m/s) si pak zítřejší finále 100 m překážek zaběhne Sára Zámečníková. V následné štafetě 4x100 m už ale s kolegyněmi Bumbálkovou (běžela na EYOF 100), Malíkovou (400), Hůlkovou (dálka) do medailových bojů neprošla, byť nechybělo mnoho - pouhých 15 setin - po výkonu 47.98, za něž jim patří deváté místo. To klukovská sestava, poskládaná ze sprinterů Dvorského (100, 200) s Pecharem (110 př.), dálkaře Kratochvíla a doplněná o mílaře Strnada se do cíle bohužel nedostala.

Pokud jde o finálové disciplíny, zbývá doplnit dvě. Trojskokankám foukal místy uragán do zad, vždyť pouze tři z dvanácti závodnic mají zapsán aspoň jeden "regulérní" výkon, a jedné naopak změřili +7,8 m/s. Vítězka by však nejspíše byla jasná vítr nevítr, Španělka Vicente Garciaová totiž dolétla na 13.72 (+4.4) a zbylé medailistky porazila téměř o metr. Také klukovský disk měl jasného šampiona, Ukrajinec Kyrylin se dostal o 45 cm za 60m a zvítězil tím o více než čtyři metry.