přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Extraliga se rozběhne v Ostravě

První větší střetnutí reprezentantů můžeme čekat při prvním kole 53. ročníku nejvyšší soutěže v sobotu 31. května na stadionu ve Vítkovicích. Za obhajobou by rády vykročily pražské oddíly mužů Dukly a žen USK.

Česká spořitelna extraliga se od tohoto roku rozšířila na 10 týmů. Kromě šestice loňských finalistů si právo letos startovat zajistili z další 4 družstva z baráže. Po tříkolové základní části – 31. května Ostrava, 7. června Praha Juliska, 28. června Kladno – následuje finále – MČR družstev 6. září v Třebíči, kam postoupí sedmičky týmů. Poslední družstvo po třech kolech rovnou sestupuje do 1. ligy, osmí a devátí mají šanci vybojovat si extraligovou příslušnost v prolínací soutěži konané ve stejný den jako finále (místo se vyjasní teprve podle účastníků baráže).

Dukla Praha loni získala jubilejní padesátý titul, nezabránila tomu ani značná snaha nakonec druhé Slavie Praha posílené o řadu atletů strahovského USK. Porazit Duklu se v historii podařilo pouze dvakrát pražskému Olympu, novou výzvou pro klub z Julisky je postoupivší Kroměříž. „Víme, že mají enormní zájem nás porazit. Pro nás sice není extraliga nejprioritnější, ale samozřejmě chceme vyhrát,“ řekl vedoucí týmu Radomil Skoumal. „Tušíme, kdo tam od nich může startovat. Ale vše se ukáže až na hřišti,“ dodal. Dukla nechce 1. kolo podcenit, proto pojede na sever Moravy takřka nejsilnější možná sestava, včetně řady reprezentantů. Omluvenku mají jen startující v zahraničí – Ton, Stehlík a Holuša – a zranění Bláha, Balner, doléčující se Tesařík a „dotrénovávající“ Šebrle.

Již zmiňovaný AK Kroměříž míří velmi vysoko, ačkoli je v extralize nováčkem. Do svých řad získal klub z jižní Moravy již slušnou řádku reprezentantů, naposledy v jarním přestupním termínu čtvrtkaře Rudolfa Götze a sprintera Jaroslava Šmotka. Vedoucí družstva Ota Šedý nechtěl prozradit sestavu, ale potvrdil, že do Ostravy by měli dorazit „téměř všichni“. Na 1. kole extraligy by se tak mohla objevit třeba i čtveřice slovenských reprezentantů – vrhači Žitňanský, Konopkové Mikuláš a Miroslav, skokan Valjukevič. Největší síla kroměřížských se koncentruje do běhů, kde bychom mohli sepsat dlouhý list borců v čele s Robertem Štefkem.

Trojici favoritů Dukla, Slavie, Kroměříž doplňují další dva nováčci soutěže z Hvězdy Pardubice a Spartaku Praha 4, extraligu vloni zachránili vítkovičtí. Stejně jako loni startují loni třetí Univerzita Brno, čtvrtí Syner Turnov, pátý Olymp Praha a šesté Tepo Kladno.

„Poté co jsme se šťastně zachránily v Poháru mistrů, by byla škoda neobhájit,“ potvrdila jednoznačný cíl žen pražského USK jejich šéfka Jana Moberly. Vysokoškolačky na PMEZ o jediný bod vybojovaly příslušnost v nejvyšší skupině a rozhodně si chtějí užít i další účast na evropské scéně. „Jsme na tom všelijak,“ připouští aktuální rozpoložení týmu Moberly. „Je nám jasné, že pro řadu závodnic je prioritou olympiáda. Navíc máme od začátku roku problémy se zraněními a nemocemi." Aktuálně zdravé opory – Škrobáková, Seidlová, Bergrová, Bažatová, Bartoničková – by však na 1. kole chybět neměly, otazník visí jen nad Zuzanou Hejnovou. O jejím startu se rozhodne podle Moberly až na místě. „První kolo je vždy sázka do loterie. Týmy se pozmění, navíc se vzhledem k rozšíření z osmi na deset týmů jinak rozloží síly,“ vypočítává Moberly důvody nejasnosti výsledku úvodního kola. Pokud by se USK na konci podařilo obhájit, byl by to jejich sedmnáctý titul. 28 jich na kontě má pražský Olymp, vloni ale až čtvrtý.

Slušně řečeno rozhořčení zavládlo u vedoucího brněnského ACP Olymp, Josefa Sečkáře. „Náš tým ztrácí atletické srdce. Některé atletky závodí kvůli penězům a extraligu berou jako přípravu na mítinky v zahraničí, takže se vybírají disciplíny, jak se jim hodí,“ netajil zlobu šéf loni druhého týmu. To ale neplatí třeba pro slovenskou kladivářku Martinu Danišovou-Hrašnovou, která se kromě své disciplíny chystá na kouli a disk. Oporami budou i další Slovenky, Jana Velďáková (dvojče Dana bude naopak chybět), dále Lucia Klocová nebo Miriam Bobková. „Pokud skončíme do 2. místa, budu spokojený,“ stanovil jednoznačný cíl Sečkář. Z horšího umístění by prý vyvodil jisté důsledky. „Velké ambice některých atletek, které si myslí, že olympiáda je blízko, nesdílím,“ uzavírá Sečkář.

Kromě favoritek z USK Praha a Olympu Brno nebudou na startu chybět loni třetí Hvězda Pardubice, čtvrtý Olymp Praha, pátý Sokol Plzeň a šesté Tepo Kladno. Nově uvidíme týmy Slavoje Stará Boleslav, Lokomotivy Břeclav, extraligovou příslušnost zachránila Sparta Praha a Vítkovice.

První kolo Česká spořitelna extraligy začíná na stadionu ve Ostravě Vítkovicích tuto sobotu v 11:30. Více informací najdete v Zaostřeno na…

Michal Procházka

Vytisknout