přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

8. června 2011, 19:44

Expanze běžeckého seriálu pokračuje, po Olomouci přichází Ústí

Capalbův tým zaznamenal nebývalý zájem o své akce. Na vavřínech však neusíná, naopak nadále rozšiřuje své aktivity. Aktuálně zejména do českých regionů, které tím hodlá propagovat i turisticky.

Úspěšným půlmaratonem i celou královskou tratí činnost společnosti PIM a k němu přidruženého tempo team prague zdaleka nekončí. Jen v letošním roce se chystají půlmaratony v Olomouci a Ústí nad Labem (zde poprvé) a v Praze ještě Grand Prix na silniční desítce, resp. pětce. Dál do budoucnosti vidí organizátoři další závody ve velkých českých městech, nejblíže uskutečnění jsou jednání v Českých Budějovicích. „Musíme kout železo, dokud je žhavé,“ předvádí charismatický Carlo Capalbo známé úsloví rukama, když mu nestačí česká slova.

Volkswagen Olomoucký půlmaraton podruhé, za rok chce získat známku
Nejbližším milníkem je Olomouc, kde se proběhne půlmaraton po loňské premiéře podruhé, a i tentokrát je zdá se nakročeno správným směrem. „Už teď máme vyprodáno, snažíme se ale pozvednout nejen všeobecnou úroveň, to znamená přilákat i špičkové běžce,“ uvedla Jana Moberly, která se o elitní závodníky stará. V sobotu 18. června jich bude v Olomouci mezi dvěma tisícovkami půlmaratonců kolem patnácti a ti by v ideálním případě měli pokořit časy 1:01 a 1:11.

Nejznámějším jménem ze zahraničních běžců je Eliud Kiptanui, jenž loni proslavil Prahu maratonským superčasem 2:05:39. „Jemu výkon otevřel dveře na velké maratony a my jsme velice rádi, že se nám ho podařilo po roce získat právě pro Olomouc,“ řekla Moberly a jejím slovům se není co divit. Keňanův osobní rekord na poloviční trati 1:01:11 přímo vybízí k vylepšení, zvlášť když budou na trati jeho krajané Kiplimo Kimutai a Paul Kimaiyo Kimugul, kteří se oba mohou pochlubit časy kolem hodiny.

Ženskou špičku reprezentuje především Ababel Brihaneová z Etiopie, která už dokázala o šest vteřin pokořit hranici 70 minut. Nadšení neskrývají organizátoři ani ze startu doslova domácí vytrvalkyně, Petry Kamínkové. „Máme vůbec radost, že se nám podařilo přesvědčit i domácí špičku, mezi muži by neměli chybět Mulugeta Serbessa nebo Pavel Novák. Ale že poběží Petra, to je skvělé, prý už ani nemůže jít nakupovat bez toho, aby se jí někdo ptal, za kolik to půjde,“ tvrdí o slávě místní hvězdy Moberly. Volkswagen Olomoucký půlmaraton startuje kvůli takřka letnímu termínu až v sedm hodin večer na Horním náměstí.

Přes svůj krátký život má projekt v hanácké metropoli již nyní ambice zasloužit si prestižní známku od IAAF. „O to je však možné usilovat až od třetího ročníku, takže nejdříve ji můžeme získat po jeho skončení, tedy pro rok 2013,“ vysvětluje Moberly. „A půjdeme rovnou na stříbro,“ energicky zareaguje Capalbo a sleduje překvapený pohled své kolegyně, se kterou spolupracuje od počátku své průkopnické pořadatelské činnosti v České republice, tedy již sedmnáct let.
Více o Olomouckém půlmaratonu

Propagace regionů projektem Runczech.com
Přesně o dva měsíce později po Olomouci a od zítřka za sto dní se objeví na mapě České republiky nová tečka, tentokrát na severu Čech. Premiéru zažije v neděli 18. září Ústecký půlmaraton, úvodní výstřel zazní v pravé poledne na Mírovém náměstí. Zdejší političtí představitelé jsou prý podle organizátorů z projektu nadšení. „Foto s patnácti stovkami běžců na mostě a máme reklamu na příštích deset let,“ nechal se údajně slyšet jeden z ústeckých zastupitelů.
Více o Ústeckém půlmaratonu

A tím se dostáváme k důležitému bodu, na nějž upozorňuje Capalbo. „Podobně jako s Olomoucí, kterou málokdo za zahraničí věděl, kde je, ani Ústí lidé buď neznají anebo jen vědí, že je to znečištěné město,“ potvrzuje šéf organizátorů běžně rozšířenou pravdu. „Ale je tu také krásná příroda,“ dodává Capalbo s tím, že v den závodu mají také zdejší továrny přestat běžet.

Závody v Olomouci, Ústí a v budoucnu i dalších městech si tak kladou za cíl propagovat nejen je, ale i celou Českou republiku. „Chtěli bychom docílit toho, aby si ti, co znají Prahu, řekli, že chtějí zkusit další města. Jedině tím můžeme dát zemi novou tvář. A potenciál tu je, každý rok cestuje ve světě 31 milionů běžců za závody,“ zdůrazňuje Capalbo.

Proto se chystá i navazující projekt, nazvaný Runczech.com. „Jenom liga přináší opravdový adrenalin,“ myslí si Capalbo, který se svým týmem chystá žebříček, v němž se budou moci vytrvalci závodící v seriálu poměřovat napříč profesemi i podle věku. Zastoupena bude velká šíře zaměstnání, od právníků přes gynekology až po taxikáře. Rozčlenění podle věku bude mezi muži do čtyř, mezi ženami do třech skupin. „Pracujeme na softwaru, naštěstí je v Česku dostatek odborníků,“ popsal Capalbo stadium, v němž se nachází projekt.

Do roku 2014 se tak má seriál Runczech.com rozrůst každým rokem o jeden závod. Nejblíže k tom mají České Budějovice, dále organizátoři hovoří o Brně a také znovu o Praze, kde by se mohl konat triatlon. Ze stávajících čtyřech, resp. pěti podniků by se program rozšířil na osm, s cílem stát se největší běžeckou ligou v Evropě se sto tisíci účastníky. Takový počet akcí umožňuje lidem naplánovat si prakticky celoroční aktivní program.

Michal Procházka

Vytisknout