přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Evropský pohár se blíží

Evropský pohár, resp. jeho první liga se letos uskuteční v Praze na stadionu Evžena Rošického ve dnech 17.–18. června.

Česká sestava stojí na pevných základech
Evropský pohár, resp. jeho první liga se letos uskuteční v Praze na stadionu Evžena Rošického ve dnech 17.–18. června. Šéftrenér reprezentace Václav Fišer předloží Trenérské radě a vzápětí výboru ČAS nominaci ke schválení. To bude 12. června. Ke každé disciplíně přiřadí jedno jméno.

„Postavíme na start ty nejlepší, co budeme moci. Chceme doma zvítězit!“ říká Fišer. Ředitel Českého atletického svazu František Fojt je také optimistický. „Nic nebrání tomu, abychom do Superligy postoupili právě na domácí půdě.“ 

Na krátkých překážkách bude reprezentovat téměř jistě Stanislav Sajdok. Na 400 metrů překážek připadá v úvahu Michal Uhlík, nebo Ondřej Daněk, na dlouhých tratích zatím není příliš jasno. Co se technických disciplín týká, ve výšce to bude pravděpodobně Svatoslav Ton, který drží výkon roku 2.32 metru. V tyčce padne volba buď na Adama Ptáčka, nebo Štěpána Janáčka. Oba již mají letos skočeno 5.60 m. Relativně jisté místo v sestavě má kladivář Lukáš Melich, velký otazník naopak zůstává mezi oštěpaři. Do koulařského kruhu se postaví nejspíše Antonín Žalský. „Petr Stehlík to kvůli zdravotním komplikacím téměř jistě nebude,“ připomněl před nedávnem Fišer. Na sprinterských tratích bychom měli vidět Jiřího Vojtíka, silné by měly být štafety na 4x100 i 4x400 metrů.

V kategorii žen by na krátkých sprintech měla reprezentovat Štěpánka Klapáčová. „Na čtvrtce asi nenajde konkurenci Jitka Bartoničková z pražské Slavie a na půlce Petra Lochmanová, nebo Veronika Mráčková.“ Jména pro delší tratě jsou zatím stále nejistá. Na krátkých překážkách se bude šéftrenér rozhodovat mezi dvojicí Lucie Martincová, Petra Seidlová, rozhodnut není na 400 m překážek, ačkoliv aktuálně vypadá situace nejlépe pro Zuzanu Hejnovou. Z elitního tria českých výškařek nastoupí ta, která bude v nejlepší formě, na 80% Barbora Laláková. Iva Straková to pro bolesti zad nejspíše nebude. V tyči vypadá situace téměř jistě pro Pavlu Hamáčkovou, v kouli pro Janu Kárníkovou a v disku pro Věru Pospíšilovou Cechlovou. V oštěpu je již rozhodnuto: Barbora Špotáková.

Čechům se daří
V historii samostatné České republiky se v Praze na Strahově konal Evropský pohár dvakrát. V roce 1997 to byla 1. liga a o dva roky později vícebojařské souboje, kdy se Tomáš Dvořák vybičoval k tehdy světovému rekordu 8994 bodů. Jeho strahovský výkon je stále druhým nejlepším desetibojem všech dob. V rámci bojů v jednotlivých atletických disciplínách se naposledy konal Evropský pohár v Praze na Strahově před devíti lety, v roce 1997. Oslavy 100 let české atletiky tehdy ozdobily výkony našich reprezentantů. Muži i ženy postoupili do Superligy, mezi osm nejlepších evropských zemí. Muži zdolali tým Polska o tři body (117:114) a ženy s Polkami remizovaly 113:113. O postupu českého týmu rozhodly stříbrné příčky v jednotlivých disciplínách v poměru 3:2, když na vítězství byly Češky i Polky stejně úspěšné (6:6).

O rok později v St. Petěrburku pak naše reprezentace potvrdila, že patří ke špičce evropské atletiky. „Muži skončili v roce 1998 v Superlize na šestém místě, ženy dokonce na čtvrtém,“ říká šéftrenér reprezentace Václav Fišer. „Podařily se nám tam výborné věci. Zhruba od roku 1995 začala závodit velmi kvalitní generace našich atletů, kteří byli zároveň bezvadní i jako parta.“

Výkonnost české atletiky v Evropském poháru se za uplynulých třináct let samozřejmě měnila. Muži byli v Superlize čtyřikrát (1993, 1998–1999, 2005), ženy třikrát (1998–1999, 2001). Naši atleti ale nikdy neměli potíže s účinkováním v 1. lize, což je druhá nejvyšší evropská soutěž. „Ženy se drží standardně v 1. lize hodně vysoko,“ vysvětluje Fišer. „Muži pak ze Superligy loni sestoupili, ale byla to shoda několika nepodařených výkonů, určitě patříme ke spolufavoritům na postup.“

Kvalitní soutěž
Evropský pohár národních družstev byl založen v roce 1963 na návrh Itala Bruno Zauliho a poprvé se konal o dva roky později v Sofii.
Podle výkonu v předešlém roce bojují atleti z evropských zemí v jednotlivých skupinách. Nejvýše stojí Superliga, ve které se letos střetne devět nejlepších mužských a ženských týmů starého kontinentu. Jen o stupínek níže je 1. liga a v ní skupiny A a B. Právě atletická klání 1. ligy, skupiny A se letos uskuteční v Praze! Týmy ze skupiny B bude hostit Řecko a slabší 2. ligu Srbsko - Černá hora a Slovensko.

V 1. lize, skupině A budou letos nasazeny tyto týmy:
MUŽI:
Belgie, Bělorusko, Česká republika, Estonsko, Norsko, Rakousko, Švédsko, Švýcarsko.
ŽENY:
Belgie, Bělorusko, Česká republika, Finsko, Irsko, Itálie, Lotyšsko, Švýcarsko.

Český atletický svaz zprovoznil specializované internetové stránky, věnované této mimořádně napínavé podívané. Naleznete je na adrese www.ecprague2006.cz a můžete zde načerpat mnoho informací, včetně statistických a historických přehledů, kontaktních údajů a v pozdější fázi
samozřejmě startovní listiny a nejžhavější výsledkový servis.

David Klempíř

Vytisknout