přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. března 2009, 09:46

Evropský halový šampionát odstartoval

V Turíně se rozjel evropský šampionát v hale. Škrobáková i Svoboda postoupili z rozběhů, Szetei nikoliv. Po 3 disciplínách je Rosolová 12. Program pokračuje odpoledne od 15.40 hod.

Kompletní soutěž dnes absolvují vícebojařky, kde má česká výprava zastoupení v osobě Denisy Rosolové. Svěřenkyně Aleše Dudy  zaběhla překážky za 8.35, což je třetí nejlepší čas z patnáctičlenného pole. "Mohla jsem být rychlejší, ale nebylo to zas tak hrozné...," zhodnotila svůj výkon Rosolová. Nejrychlejší byly Rusky Bogdanovová (8.19) a Kurbanová (8.31). Stejný čas jako Rosolová měla i Holanďanka Yvonne Wisseová. Překážky po pádu nedokončila Lotyška Grabusteová.  
Ve výšce přidala Denisa 174 cm a s 1953 body poklesla na osmou pozici průběžného pořadí po dvou disciplínách. "Škoda, že jsem nezopakovala na třetím pokusu na 177 to samé, co o tři centimetry níže," narážela svěřenkyně Aleše Dudy na zdařilý a technicky dobře provedený třetí pokus na 174 centimetrech. Svůj náskok v čele na 127 bodů navýšila Bogdanovová, která ve výšce přidala druhé dílčí prvenství, když si vyrovnala OR výkonem 186 cm. Na druhé místo se vyhoupla Zemaityteová z Litvy, která předvedla ve výšce také 1.86 m.      
Koule je tradičně nejslabší disciplínou české vícebojařky a soutěž v Turíně nebyla výjimkou. Denisa předvedla 11.74 m a v disciplíně obsadila poslední pozici rovný půlmetr za nejbližší soupeřkou. "Budu muset přidat, abych příště nebyla poslední," zhodnotila lakonicky. V průběžném pořadí to znamenalo pokles na 12. pozici. Vedení v pohodě udržela Bogdanovová díky třetímu OR ze tří disciplín (14.83). Její náskok se však ztenčil na 100 bodů, o které zaostávala vítězka koule (15.46) Holaďanka Keizerová
"Prozatím předvádím takové průměrné výkony, teď bude záležet především na tom, co se mnou udělá dálka. Pokud se mi tam zadaří, mohla bych se posunout výš...," věří Rosolová. "Atmosféra v hale je skvělá, sice ty děti ze škol, co tu dopoledne byly, mě trošku svým hlukem při překážkách vyděsily, na druhou stranu třeba při kouli mi to naopak pomohlo, jak fandily."

Překážkářka Lucie Škrobáková jistě postoupila do semifinále, když vyhrála svůj rozběh ve velmi dobrém čase 8.07. „První kolo mám úspěšně za sebou a teď postoupit do finále…Trošku mě rušila atmosféra v hale, děti docela hlučí, nejsem na to zvyklá, nedokážu se pak plně koncentrovat. Rezerva tam myslím ještě byla, na první překážce mi trošku podklesla noha, ale srovnala jsem to. Povrch je rychlý, jsem s ním maximálně spokojená, je to druhá Stromovka,“ libovala si svěřenkyně Jany Jílkové, která se vyjádřila i k nezdaru Slovenky Miriam Bobkové, jež byla diskvalifikována pro ulitý start. "Ještě mě upozorňovala, ať si dám bacha na startéra, že to chvíli trvá…a nakonec vypadla," politovala ji předtím, než si šla odpočinout na hotel.
Nejrychlejší byla Begičanka Eline Beringsová, která finišovala v čase 8 vteřin rovných.  


Petr po vítězném rozběhu, foto: K.FarskáTaké Petr Svoboda neměl s postupem sebemenší problémy. Po pomalejším startu zatáhl na druhé překážce a svým soupeřům jasně odskočil. Na pásce si pak mohl dovolit oslavné gesto. "Jsem zpátky a jsem zdravý. Mám velkou radost, vidím to dobře i na finále. Vzhledem k tomu, že jsem před pár dny ani nevěděl, jestli pojedu do Turína, tak tohle je pro mě velký úspěch. Běžel jsem uvolněně, šlo to samo," pochvaloval si Svoboda, který při odchodu z dráhy udělal děkovné gesto směrem k místu, kde seděl jeho trenér Ludvík Svoboda. "Chtěl jsem mu vyjádřit, že mu moc děkuju, i lidem, kteří mě podrželi a pomohli, abych byl zdravý." Jeho čas? 7.64. Rychlejší (o setinu) byl v rozbězích jenom Rus Jevgenij Borisov.

Soutěž skončila pro čtvrtkaře Petr Szeteie, který se při seběhu nechal zavřít dvěma soupeři a finišoval na čtvrtém místě ve svém rozběhu v čase 48.03. "Složil jsem se, ale nešlo to. Nervozita a nezkušenost odvedla své. Soupeři byli rychlejší a skřípli mě. V seběhu se mi zdálo, že tam budu druhý, ale pak tam vlítli z horních drah a už jsem s tím nemohl nic dělat," litoval po doběhu.

Bez českých reprezentantů proběhly kvalifikace ženské dálky, koule a rozběhy na 3000 m mužů.
Nejlepší výkon mezi dálkařkami podala Ksenija Baltaová, která ve třetí sérii dolétla do vzdálenosti národního rekordu Estonska 675 cm. Jako poslední se do osmičky vešla s 651 cm Taťjana Vojkinová a Rusko tak bude mít ve finále celé trio skokanek. Do bojů o medaile nepostoupila Slovenka Jana Velďáková, která skončila po sérii 6.22, x, 4.53 na 14. místě.
Pořadí kvalifikace koulařek vévodí Němka Denise Hinrichsová, která si hned prvním vrhem vyrovnala výkonem 19.25 osobní rekord. Její soupeřky se za 19 m nedostaly, zato hned šest jich překonalo kvalifikační 18metrový limit. Jedinou závodnicí s malým "q", což značí postup na základě dalšího nejlepšího výkonu, je Holanďana Boekelmanová s 17.75 m.    
V mužské trojce se postupovalo širokým rozpětím časů v rozmezí 7:52,5 až 8:04,8. Nejrychlejší byl Francouz Tahri

V Turíně je nyní polední pauza, program pokračuje v 15,40 hod kvalifikací mužské výšky s Jaroslavem Bábou. Spolu s ním se dnes odpoledne představí z českých závodníků ještě tyčkařka Jiřina Ptáčníková, běžkyně Dana Šatrová a Marcela Lustigová, a trojskokanka Martina Šestáková. Další boje čekají překážkáře Lucii Škrobákovou a Petra Svobodu, dokončí se i pětiboj s Denisou Rosolovou.  

Výsledky online zde.

Karolína Farská, Adam Pražák

Vytisknout