Evropskou atletkou Marta Domínguezová

Španělská běžkyně, která vyhrála stýpl na MS v Berlíně, byla zvolena evropskou atletkou pro rok 2009. Mužský vítěz ankety, kterou pořádá Evropská atletická asociace, bude oznámen v pátek.

Marta Domínguezová má ve svých 33 letech za sebou bohatou kariéru, v níž na vrcholné úrovni zkoušela ledacos od patnáctistovky po desítku. Jejím největším úspěchem před Berlínem byly stříbrné medaile v běhu na 5000 m z MS v Edmontonu a v Paříži. Na téže trati se navíc může pochlubit dvěma evropskými tituly, které nasbírala na šampionátech v Mnichově 2002 a Göteborgu 2006.

Následující roky však Španělce s charakteristickým šátkem na hlavě příliš úspěchů nepřinesly. Domínguezová se však nevzdala a vytrvale hledala své místo na atletickém slunci. Tímto stylem se dostala ke stýplu, na který se začala zaměřovat vloni. Šťastná volba, která v podstatě okamžitě začala nést ovoce. Hned v prvním závodě Domínguezová přepsala národní rekord na této trati.  Také na olympiádě si vedla výborně a ještě 250 m před cílem byla v popředí. Pak však škobrtla o překážku a upadla. Nadějně rozjetý závod pro ni skončil.

Ani to však Domínguezovou neznechutila a do letošní sezony se pustila s vervou. Vytrvale se zlepšovala a do Berlína jela jako vedoucí žena letošních tabulek a tedy i jako jedna z favoritek na titul, byť častěji bylo v tomto směru zmiňováno jméno světové rekordmanky Gulnary Galkinové. Ta však svoji úlohu nezvládla a Domínguezová naopak ano, takže se mohla těšit z prvního globálního titulu v kariéře. Stalo se tak při jejím teprve devátém stýplu v životě.

Evropskou atletkou roku se Domínguezová stala na základě hlasování, která pořádala EAA, a na němž se rovným dílem podíleli fanoušci, média, členské federace a odborný panel expertů. Na výběr měli z nejlepších v každé disciplíně, přičemž se vycházelo hlavně z výsledků na světovém šampionátu v Berlíně (další pořadí v anketě naleznete níže). Svou cenu si Domínguezová převezme společně s mužským vítězem ankety, který bude oznámen zítra, 17. října na konventu EAA v Budapešti.