přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Evropskou atletkou Marta Domínguezová

Španělská běžkyně, která vyhrála stýpl na MS v Berlíně, byla zvolena evropskou atletkou pro rok 2009. Mužský vítěz ankety, kterou pořádá Evropská atletická asociace, bude oznámen v pátek.

Marta Domínguezová má ve svých 33 letech za sebou bohatou kariéru, v níž na vrcholné úrovni zkoušela ledacos od patnáctistovky po desítku. Jejím největším úspěchem před Berlínem byly stříbrné medaile v běhu na 5000 m z MS v Edmontonu a v Paříži. Na téže trati se navíc může pochlubit dvěma evropskými tituly, které nasbírala na šampionátech v Mnichově 2002 a Göteborgu 2006.

Následující roky však Španělce s charakteristickým šátkem na hlavě příliš úspěchů nepřinesly. Domínguezová se však nevzdala a vytrvale hledala své místo na atletickém slunci. Tímto stylem se dostala ke stýplu, na který se začala zaměřovat vloni. Šťastná volba, která v podstatě okamžitě začala nést ovoce. Hned v prvním závodě Domínguezová přepsala národní rekord na této trati.  Také na olympiádě si vedla výborně a ještě 250 m před cílem byla v popředí. Pak však škobrtla o překážku a upadla. Nadějně rozjetý závod pro ni skončil.

Ani to však Domínguezovou neznechutila a do letošní sezony se pustila s vervou. Vytrvale se zlepšovala a do Berlína jela jako vedoucí žena letošních tabulek a tedy i jako jedna z favoritek na titul, byť častěji bylo v tomto směru zmiňováno jméno světové rekordmanky Gulnary Galkinové. Ta však svoji úlohu nezvládla a Domínguezová naopak ano, takže se mohla těšit z prvního globálního titulu v kariéře. Stalo se tak při jejím teprve devátém stýplu v životě.

Evropskou atletkou roku se Domínguezová stala na základě hlasování, která pořádala EAA, a na němž se rovným dílem podíleli fanoušci, média, členské federace a odborný panel expertů. Na výběr měli z nejlepších v každé disciplíně, přičemž se vycházelo hlavně z výsledků na světovém šampionátu v Berlíně (další pořadí v anketě naleznete níže). Svou cenu si Domínguezová převezme společně s mužským vítězem ankety, který bude oznámen zítra, 17. října na konventu EAA v Budapešti.

Celkové pořadí Evropské atletky roku:
1. Marta Domínguezová (ESP)
2. Blanka Vlasićová (CRO)
3. Jelena Isinbajevová (RUS)
4. Jessica Ennisová (GBR)
5. Anita Wlodarczyková (POL)
6. Anna Rogowská (POL)
7. Taťjana Lebeděvová (RUS)
8. Olga Kaniskinová (RUS)
9. Steffi Neriusová (GER)
10. Lisa Dobriskeyová (GBR)
11. Verena Sailerová (GER)
12. Antonina Krivošapková (RUS)
13. Derval O'Rourková (IRL)
14. Hilda Kibetová (NED)
15. Nadine Kleinertová (GER)
16. Emily Freemanová (GBR)
17. Nicoleta Grasuová (ROU)
18. Silvia Weissteinerová (ITA)
19. Jenny Meadowsová (GBR)
20. Ines Monteirová (POR)
21. Natalija Anťuchovová (RUS)
22. Marisa Barrosová (POR)
23. Anna Pjatychová (RUS)

Předchozí vítězky ankety:
1993 Sally Gunnellová (GBR)
1994 Irina Privalovová (RUS)
1995 Sonia O'Sullivanová (IRL)
1996 Světlana Mastěrkovová (RUS)
1997 Astrid Kumbernussová (GER)
1998 Christine Arronová (FRA)
1999 Gabriela Szaboová (ROU)
2000 Trine Hattestadová (NOR)
2001 Stephanie Grafová (AUT)
2002 Süreyya Ayhanová (TUR)
2003 Carolina Klüftová (SWE)
2004 Kelly Holmesová (GBR)
2005 Jelena Isinbajevová (RUS)
2006 Carolina Klüftová (SWE)
2007 Blanka Vlasičová (CRO)
2008 Yelena Isinbajevová (RUS)

Adam Pražák

Vytisknout