Evropské hry odstartují v Baku 2015 bez atletiky

Evropské hry odstartují v Baku 2015 bez atletiky
Aktuality
pondělí 10. prosince 2012
Premiérová „olympiáda starého kontinentu“ se uskuteční za méně než tři roky v metropoli Ázerbájdžánu. Královna sportů se v roce 2015 nezúčastní, důvodem jsou především již dané pilíře kalendáře a s tím související závazky vůči partnerům, mj. i českým pořadatelům HME.

Vážněji míněná myšlenka evropských her (EH) se objevila před dvěma lety na valné hromadě Evropského olympijského výboru (EOV) – informovali jsme v tomto článku. Po aktuálním výročním jednání v Římě vypadá „kontinentální olympiáda“ (v níž se ale počítá i s neolympijskými sporty) mnohem reálněji, především zná svého premiérového hostitele, stal se jím jediný uchazeč, ázerbájdžánské Baku. Konat by se měly v květnu 2015 za účasti těchto odvětví: lukostřelba, badminton, box, kanoistika, šerm, házená, judo, „sedmičkové“ rugby, střelba, taekwondo, stolní tenis, triatlon a volejbal plus dva neolympijské - karate a tanec. A právě už v předešlých větách se skrývají hlavní potíže podniku.

Tou největší překážkou, na které se zastavil zájem atletiky, se ukazuje termín. Zaprvé jeho blízkost, vždyť se předpokládá, že se EH uskuteční za pouhých třicet měsíců. Pro srovnání: nejen o „velké“ olympiádě se rozhoduje sedm let dopředu, i srovnatelnější (a navíc zaběhnuté) asijské hry si nedávno zvolily organizátora na rok 2019. Zadruhé, není ještě úplně jistý květnový termín, může totiž být posunut až do začátku léta. EOV dále po víkendovém jednání tvrdil, že ujistil národní olympijské výbory, že je „akce nebude stát ani korunu, naopak jim přinese finanční zisky“. Jakkoli je důležitý postoj členských zemí, o konkrétní skladbě disciplín rozhodují jednotlivé sportovní federace.

Nejen atletická Evropa řekla ne

Stanovisko Evropské atletiky (EA) je směrem k Baku 2015 zamítavé, a to s ohledem na již smluvně zajištěné organizátory a města - mezi nimiž je pro daný rok mimo jiné ČAS a halová Praha - dále televizní práva a sponzory. „To znamená, že by pro nás nebylo správné ztratit jejich důvěru a své sebevědomí, které díky nim máme. Rok 2015 je příliš brzký,“ prohlásil generální ředitel EA Christian Milz. „Bavíme-li se o roce 2019 [případné příští EH za čtyři roky], věřím, že vícesportovní šampionát může mít budoucnost, ovšem s ohledem na význam našeho sportu a s autonomií našeho sportu,“ dodal Milz a stanovisko EA plně podpořila i světová asociace.

Atletika už má v daném roce 2015 v Evropě (nemluvě o MS v Pekingu) naplánováné ze svého podniku zásadní podniky: halové ME v Praze a týmový šampionát v ruských Čeboksarech. Kromě toho už rozhodla o „Evropách“ pod otevřeným nebem 2014 (Curych) i 2016 (Amsterodam) a už v příštím roce vybere pořadatele pro rok 2018. Jako velký olympijský sport není atletika sama, s velkou pravděpodobností v Baku neuvidí diváci plavání či gymnastiku, ale ani cyklistiku či tenis a z významných kolektivních z OH třeba basketbal. Také předpokládaný nárůst neolympijských sportů (deklarovaný předloni) není bůhvíjaký, oproti stavu pro Rio se prozatím zajímají pouze zmíněné dva.

Ambice Baku mířily původně ještě výš, u břehu Kaspického moře chtěli dokonce samotné olympijské hry. Už loni v květnu se ale nevešli s kandidaturou mezi tři postupující města (Istanbul, Madrid, Tokio) do finální volby a šancí se tak pro zemi bohatou na ropu stala alespoň „Evropa“. Uvozovky jsou na místě, protože geograficky je příslušnost ke starému kontinentu přinejmenším sporná a kulturně patří Ázerbájdžán přeci jen spíše do Asie. Přesto má jako muslimská země veskrze pozitivní sportovní primát. Stala se první zemí s dominantním islámem, kam světová fotbalová asociace vyslala ženský šampionát – začátkem podzimu tu prý proběhlo velmi vydařené MS do 17 let…

Michal Procházka