Evropské hry, nebo ME sportů?

Evropské hry, nebo ME sportů?
Aktuality
pátek 3. dubna 2015
S blížící se premiérou evropské „olympiády“ se opět otevírá otázka, jaká je budoucnost akce bez některých tradičních sportovních odvětví. Navíc atletika, plavání a cyklistika spolu s veslováním a triatlonem daly v minulém týdnu najevo, že je jim bližší spolupráce na úrovni svazů, když ohlásily projekt „mistrovství Evropy ve více sportech“.

Evropské hry (EH) se od počátku potýkaly s vlažnou reakcí třeba právě atletické asociace. „Rok 2015 je příliš brzký,“ prohlásil v prosinci 2012 generální ředitel Evropské atletiky Christian Milz, když bylo teprve vybráno jméno hostitele premiérového ročníku, ázerbájdžánské Baku. Asociaci především vadil fakt, že už dříve vybrala své pořadatele vrcholných akcí pro rok 2015. „To znamená, že by pro nás nebylo správné ztratit jejich důvěru a své sebevědomí, které díky nim máme,“  vysvětloval před dvěm a půl lety Milz s tím, že uvažovat se dá o případných dalších EH v roce 2019. „Věřím, že šampionát s více sporty může mít budoucnost, ovšem s ohledem na význam našeho sportu a s autonomií našeho sportu,“ dodal ředitel EA a stanovisko evropské asociace tehdy plně podpořila i světová.

Bez ohledu na to se Baku do organizace pustilo s očividnou vervou po všech stránkách – výsledky snahy mohli ocenit třeba dorostenečtí atleti, kteří zde před rokem absolvovali vydařenou kvalifikaci na olympiádu mládeže. Přesvědčit pro účast na hrách se však pořadatelům podařilo jen částečně: mezi 12. a 28. červnem se bude soutěžit ve dvacítce sportů, vedle tradičního plavání nebo gymnastiky především v menších odvětvích, případně jen určitém výseku některých sportů. Ve dvoutýdenním programu tak najdeme třeba lukostřelbu, badminton, šerm, judo, triatlon, basketbal 3 na 3, plážový fotbal, sambo, aerobik. Viděno z celkového pohledu je na druhou stranu pravdou, že hned pro 11 olympijských sportů vede z Baku cesta do Ria.

Co se týče atletiky, v programu Evropských her je spíše symbolicky. V jednu chvíli se sice uvažovalo, že by „královna sportů“ probíhala v ulicích města, podobně jako třeba v Manchesteru, z toho ale nakonec sešlo. Červnové období je tradičně nabité atletickými událostmi, z evropského pohledu pak probíhá druhá nejvýznamnější akce venkovní sezóny, ME družstev. A právě týmová soutěž zavítá do Baku, bude to však její nejnižší, čtvrté patro, v němž figuruje mezi patnáctkou účastníků také domácí Ázerbájdžán a do nějž se propadlo třeba i Slovensko.

„Budeme tu každé čtyři roky“

Signál, který nyní vyslala atletika spolu s plaváním, cyklistikou, triatlonem a veslováním, tak působí vcelku zřetelně skepticky k projektu EH. „Některé z hlavních sportů v Evropě hodlají koordinovat své stávající evropské mistrovství ve stejnou dobu v roce s cílem vytvořit nový multi-sportovní koncept,“ začíná tisková zpráva vydaná při této příležitosti evropskou atletickou asociací. V červenci / srpnu 2018 by tento projekt měl mít svou premiéru po dvanáct dní v Berlíně (viz titulní foto) a Glasgowě, přičemž německé velkoměsto hostí jak známo atletiku, ostatní sporty zavítají do metropole Skotska, či do jeho blízkého okolí. Vzhledem k druhému z míst a jeho tradici se také ještě jedná o přidružení golfu jako pátého sportu.

Při premiéře mistrovství Evropy sportů se počítá s 1500 atlety v Berlíně a dalšími téměř třemi tisícovkami aktivních účastníků na šampionátech v Glasgowě. A jedním dechem se dodává, že tento „inovativní přístup“ je „trvale udržitelným formátem“, který se bude konat „jednou za čtyři roky“ tak, aby budoval svou prestiž, profil a publicitu. To poslední už je základně zajištěno díky Evropské vysílací unii (EBU, zastřešující orgán pro volně šířené kanály na kontinentě), která počítá s více než 2700 hodinami programu. Živě by tak sdružený šampionát mohla sledovat téměř miliarda, více než 850 milionů, televizních diváků po celé Evropě.

Samotné pořádání každého z evropských šampionátů by přitom zůstalo v gesci příslušné federace a hostitelského města. „Jsme rádi, že budeme moci organizovat mistrovství Evropy v Berlíně 2018 koordinovaně spolu s dalšími předními sporty v Glasgowě,“ uvedl prezident Evropské atletiky Hansjörg Wirz. „Naším cílem je dále stavět na dědictví, profilu a povědomí o našem stávajícím prestižním mistrovství Evropy v atletice,“ dodal Wirz. Předseda plavecké asociace Paolo Barelli se přidal s tím, že takové ME sportů bude působit „jako silná inspirace pro mládež“.

„A co psaná média?“

Co jedni vidí jako průkopnické, jiní nevítají tak vřele. Pochopitelně pro výše zmíněné Evropské hry je to hozená rukavice, na hodnocení je každopádně brzy, více bude známo ne dříve než na konci letošního června. „Nový formát pro televize, a co psaná média?,“ ptá se řečnicky Gianni Merlo, prezident mezinárodní asociace sdružující sportovní novináře (AIPS). Merlo připomíná třeba právě Glasgow a loňské hry Commonwealthu, kde byla média nucena platit vysoké náklady a i přes nátlak od AIPS pořadatelé neustoupili.

„Je nutné vědět dopředu, co tento evropský sportovní šampionát přinese médiím. Není to malý problém a musí být diskutován,“ upozorňuje prezident AIPS. Merlo se také přímo zeptal jednoho z protagonistů Wirze a dostalo se mu této odpovědi: „Tahle myšlenka je velmi dobrá, umožní koordinovat program, což už se děje v zimních sportech. Vyhneme se překrývání akcí a televizní pokrytí bude pro všechny lepší,“ hájí projekt šéf atletiky.

Michal Procházka

Fotogalerie