přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

26. listopadu 2011, 23:28

Evropská atletika upevnila spolupráci s UNESCO

Smlouvu platnou do roku 2015 podepsali šéfové obou organizací. UNESCO a Evropská atletika hodlají úzce spolupracovat na osobním rozvoji a společenské soudržnosti mezi mladými lidmi.

Organizace pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) je jednou z mezistátních agentur OSN, sídlí v Paříži. Spolupráce, kterou stvrdili šéfka UNESCO Irena Bokovová s prezidentem Evropské atletikyHansjörgem Wirzem není novinkou, ale navazuje dosavadní vztahy. Ty začaly v roce 2006 a zahrnovaly třeba projekt „mladých lídrů“, který rozvíjí dobrovolnictví a iniciativa na podporu sounáležitost v atletice.

V souladu s dohodou chystají organizace fórum (European Athletics-UNESCO Young Leaders Forum), které proběhne v souvislosti s konáním mistrovství Evropy v Helsinkách 2012 a Curychu 2014. Mezi další společné projekty patří antidopingový program pro mladé atlety nebo propagace rovnosti pohlaví a podpora ženského vedení ve sportu. To druhé patří i do globálních priorit UNESCa.

„Sport patří mezi nejsilnější prostředky, přes které můžeme tlumočit naše mírová a rozvojová poselství obzvláště mezi mladými lidmi. Partnerství s Evropskou atletikou nám umožní přístup mezi jeden z nejrozšířenějších sportů v Evropě,“ uvedla za UNESCO jeho ředitelka Irena Bokovová„Pro naši strategii atletiky jako sportu pro život („Your Sport for Life“) přinese UNESCO odborné znalosti, důvěryhodnost a viditelnost všech projektu v této oblasti,“ řekl za evropskou asociaci Hansjörg Wirz.

Od roku 2006  UNESCO a Evropská atletika spolupracovali na dvou fórech mladých lídrů a připravili antidopingové projekty při šampionátech juniorů a „dvaadvacetiletých“ v letech 2007, 2009 a 2011.

Více informací naleznete zde.

Michal Procházka

Vytisknout