přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

14. dubna 2011, 09:25

Evropská atletika si zvolí vedení, o posty se ucházejí i Pilný a Varhaník

V sobotu se v Londýně koná volební kongres střešní organizace evropských atletických federací. Dosavadní pokladník EA Karel Pilný kandiduje na jeden z viceprezidentských postů, předseda ČAS Libor Varhaník obhajuje pozici v soutěžní komisi.

Zůstane prezidentem EA i v následujícím čtyřletém cyklu Hansjörg Wirz nebo jej nahradí jeden z dosavadních viceprezidentů Svein Arne Hansen? A bude mít Česko prostřednictvím Karla Pilného zastoupení v nejužším vedení kontinentální asociace?  I o tom budou o víkendu v britské metropoli rozhodovat zástupci padesáti členských svazů a federací na historicky 22. kongresu Evropské atletiky.

O volby je velký zájem, o čemž svědčí i to, že své kandidáty na některou z vrcholných funkcí, tedy prezidenta, viceprezidenta a člena rady, nominovala více než polovina zemí sdružených v EA. A připočteme-li i volby do komisí, je ve volbách prostřednictvím uchazečů zastoupeno hned 34 evropských zemí. „Úroveň kandidátu mluví sama za sebe. Jsou zde zkušení a úspěšní funkcionáři i bývalé atletické hvězdy. Jsem přesvědčen, že je to ta správná kombinace, která náš sport pozdvihne v příštím období na vyšší úroveň,“ prohlásil výkonný ředitel EA Christian Milz.

Obhájit prezidentskou pozici se pokusí 67letý Švýcar Hansjörg Wirz, který byl dlouhá léta spojený s mítinkem Weltklasse v Curychu a v čele Evropské atletiky stojí od roku 1999. Jeho protikandidátem je o tři roky mladší Svein Arne Hansen. Dosavadní viceprezident EA vede norský atletický svaz a jako dlouholetý ředitel závodu Bislett v Oslo byl v čele sdružení Euro Meetings.       

O jeden ze tří viceprezidentských postů EA se uchází Karel Pilný, který byl v čele tuzemské atletiky po 26 let a v Evropské atletice dosud zastával prestižní post pokladníka. Jeho protikandidáty jsou, vedle stávajícího viceprezidenta José Luise de Carlose (Španělsko), ředitel francouzské atletiky Jean Gracia, generální sekretář německého svazu Frank Hensel a vrcholný švédský funkcionář Toralf Nilsson.

Silná konkurence se sešla i u soutěžní komise, do níž kandiduje stávající předseda ČAS Libor Varhaník. Na čtyři místa je patnáct uchazečů, mezi kterými je třeba i Estonec Erki Nool, vítěz desetiboje na olympiádě v Sydney 2000.    

Adam Pražák

Vytisknout