Evropo, na start! Šampionát představil hvězdy

Evropo, na start! Šampionát představil hvězdy
Aktuality
čtvrtek 5. března 2015
Za domácí Hejnová a Maslák, za zahraniční Polka Ličwinková a Francouz Lavillenie – to byli hosté dnešní oficiální tiskové konference v prostředí Brožíkovy síně Staroměstské radnice, vedle zástupců evropské asociace a pořadatele. Halové mistrovství Evropy v Praze už má před vypuknutím zaděláno na úspěch, provází jej totiž mimořádný zájem sportovců, diváků, ale i médií.

Prakticky vyprodaná pražská O2 arena by měla vidět v akci až 643 atletů, to je rekordní číslo a „oproti předešlému šampionátu v Göteborgu nárůst o 12 %“, jak upozornil ředitel Evropské asociace Christian Milz. Historický je i počet zúčastněných zemí, z padesátky členských federací chybí jediná. Tomu odpovídá i zájem tzv. sedmé velmoci. „Celkem je tu na devět stovek zástupců médií, z toho 235 píšících novinářů, téměř stovka fotografů, 230 pracovníků TV a rádií, k tomu 259 lidí tu má Česká televize,“ vypočítává Milz. Vskutku mimořádný je zájem televizí, těch v Praze bude 29. „To je více než v Paříži i Göteborgu, a ještě očekáváme nějaké na poslední chvíli,“ upozorňuje ředitel EA.

Pro šéfa Evropské atletiky Hansjörga Wirze, je pak HME 2015 výjimečnou událostí především osobně. „Je to poslední velká akce v roli prezidenta,“ říká Wirz, který už v Praze byl před 37 let na venkovní „Evropě“.  „To ale bylo v jiné pozici. Dosáhli jsme za tu dobu hodně,“ těší muže, jenž je od roku 1991 ve radě evropské asociace, poté působil v dalším volebním cyklu čtyři roky jako pokladník a v čele kontinentální federace stojí od 1999, tedy již šestnáctým rokem.

Mimořádný je šampionát i pro hostitele, v zemi se konalo naposledy právě mistrovství Evropy v roce 1978. Předseda Českého atletického svazu a také šéf organizačního výboru Libor Varhaník, po přivítání hostů zdůraznil klíčové aspekty HME: „Město Praha je vidět všude, na medaili, na logu. Ale není to jen silueta Hradčan, je to i symbol tepajícího srdce. Praha je tak nejen srdcem Evropy, ale i srdcem atletiky,“ přiblížil symboliku Varhaník a dodal také, jak ho těší, že patronem akce se stal Krtek, animovaná postavička, již zná v zemi (ale i mnohde po světě) každé dítě.

Šanci ukázat se domácímu publiku při vrcholné události vítají pochopitelně i zdejší hvězdy. „Je to skvělá příležitost, a doufám, že předvedu i nějaký dobrý výsledek,“ říká Zuzana Hejnová, evropská atletka roku, která kvůli zranění vynechala prakticky celý loňský rok. A také proto si specialistka na 400 m překážek vybrala nakonec jako soutěžní trať osmistovku a ne očekávanou poloviční trať. „Rychlost po zranění ještě není taková. Těším se na tuhle novou zkušenost,“ pochvaluje si svěřenkyně Dalibora Kupky, kterou čeká vskutku ostrý test: půlku doposud absolvovala vlastně jen ve víceboji a pak při svém letošním nominačním závodě v Linci.

To pro „hladkého“ čtvrtkaře Pavla Masláka je novou zkušeností „pouze“ start v domácí atmosféře. „Je to šance předvést se před svou rodinou a doufám, že se mi to povede v co nejlepším světle,“ říká tréninkový parťák Hejnové, jenž si uvědomuje jasnou roli favorita. „Řada dobrých běžců halu vynechává,“ ví navíc Pavel, a tak se i s vědomím vlastní síly ubírají jeho myšlenky k evropskému rekordu. Ten drží od roku 1988 Němec Thomas Schönlebe časem 45.08 ze Sindelfingenu, Maslák byl zatím nejblíže na 16 setin loni při triumfu v Sopotech.

O rekordu, jen tedy světovém, se prakticky neustále hovoří i v případě tyčkaře Renauda Lavillenie, jenž před HME letos s 602 cm převyšuje soupeře rozdílem jednoho a půl decimetru. Jeho zápis z loňské zimy z Doněcku nicméně leží ještě o 14 centimetrů výše. „Cítím, že jsem v dobré formě, jen si musí člověk počkat na ten pravý okamžik. Tím, že je to v hale, jsou ostatně podmínky pořád stejné,“ uvažoval nahlas Francouz.

Zatímco Lavillenie je už stálicí atletického nebe, vycházející hvězdou, byť věkově vrstevnicí (také ona je ročník 1986), je kolegyně z výškařského sektoru Kamila Ličwinková. Do širšího povědomí vešla Polka před rokem při zisku zlaté medaile ze světového šampionátu v Sopotech. Jako velká favoritka se ale jediná letos „dvoumetrová“ (absolutní osobní rekord 202 cm) nevidí. „Necítím tlak, úroveň soupeřek je velmi vysoká a těžko říct, kdo bude nejlepší,“ říká.

Kdo chce sledovat jmenovanou čtveřici v akci od první chvíle, neměl by chybět v O2 areně či u TV obrazovky už zítra dopoledne. Kvalifikace tyčkařů startuje v 10:15, rozběhy čtvrtkařů přijdou na řadu od 11:35, první půlkařky pak uslyší výstřel ve 12:15; a jako poslední přijdou na řadu výškařky, ty čeká boj o finále rovněž v pátek, a to se startem v 16:05.

Foto z tiskové konference, autor: Jan Kucharčík

Michal Procházka

Fotogalerie