přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. října 2017, 16:45

Evropa zná finalisty atleta roku

V anketě Evropské atletiky byly zúženy seznamy adeptů na trojice - v případě žen čtveřici. Barbora Špotáková se mezi nejlepší nevešla.

Vstupenkou mezi elitu v hlavní kategorii byl nikterak překvapivě zisk titul mistra světa. Co však překvapením je, že se do užšího výběru ve své poslední sezóně na dráze nedostal trojnásobný vítěz ankety a obhájce prvenství Mo Farah, a to přestože britský vytrvalec získal v Londýně ke zlatu ještě i stříbro. A protože dál nepostoupila ani Nizozemka Dafne Schippersová, úspěšná v letech 2014 a 2015, je jasné, že Evropský atlet roku bude mít nejen nového krále, ale i královnu.

Mužskými finalisty jsou senzační šampion dvoustovky na MS Ramil Gulijev z Turecka, nový desetibojařský vládce Kevin Mayer z Francie a německý oštěpařský rekordman Johannes Vetter. Mezi tři nejlepší se tak vedle Faraha nedostal například ani kladivář Pawel Fajdek, a to navzdory jasnému kralování v Londýně i celé sezóně, včetně "challenge".

Ani ženská užší sestava se neobešla bez překvapení, ačkoli byly vybrány čtyři finalistky (narozdíl od třech u jiných kategorií). Chybí v ní diskařka Sandra Perkovičová, ačkoli - podobně jako Barbora Špotáková - vedle Londýna ovládla i Diamantovou ligu (ona už pošesté v řadě) a navíc čtyřikrát přehodila ve své disciplíně ceněnou 70m hranici. Šanci uspět tak mají ruská suverénka ve výškařském sektoru Marija Lasickeneová, řecká tyčkařka Katerina Stefanidiová, belgická sedmibojařka Nafissatou Thiamová a polská kladivářka Anita Wlodarczyková.

Pokud jde o volbu "vycházející hvězdy", mezi mladými muži postoupilo duo norských supertalentů, tedy mistr světa z Londýna na 400 m překážek Karsten Warholm a dvojnásobný juniorský šampion Evropy Jakob Ingebrigtsen (3000 m SC a 5000 m), které doplňuje řecký dálkař Miltiadis Tentoglu, vítěz MEJ v Grossetu.

U mladých dam se mezi tři nejlepší dostaly mistryně Evropy do 22 let: německá mílařka Konstanze Klosterhalfenová (1500 m), vytrvalkyně Yasemin Can z Turecka (5000 a 10 000 m) a ukrajinská výškařka Julija Levčenková, která navíc významně uspěla i mezi dospěláky, v Londýně na MS vybojovala stříbro.

Držitelé "Golden Tracks" budou vyhlášeni při ceremoniálu v litevském Vilniusu v sobotu 14. října.

Michal Procházka

Vytisknout