Evropa pro dorostence a další zajímavosti víkendu

pondělí 15. dubna 2013
Kongres EA posvětil zavedení ME do 17 let počínaje rokem 2016, start Run Tour, vítězné návraty Bekeleho a Haileho, špičkové dráhové i silniční výkony.

SKOPJE (MKD) – Kongres Evropské atletiky (EA) rozhodl mj. o zřízení ME do 17 let. První ročník soutěže, která by se měla konat v dvouletém cyklu, je plánován na rok 2016. Rozsah disciplín by měl být v podstatě totožný s již zavedeným mistrovstvím světa této věkové kategorie, jen u osmiboje se zvažuje doplnění o skok o tyči. V každé disciplíně budou moci startovat maximálně dva zástupci jedné země.
Šampionát atletů do 17 let se chystají pořádat i další kontinenty, např. Afrika zkusí premiérový ročník již letos v Nigérii.

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Úvodní závod běžeckého seriálu RunTour vyhrál Roman Rudolecký (VSK Univerzita Brno), který deset kilometrů v jihočeské metropoli zvládl za 30:26 a o 26 vteřin porazil favorizovaného Jana Kreisingera (AK Kroměříž). Třetí byl s 31:55 Lukáš Olejníček (Moravská Slavia Brno). Kvalitním výkonem se blýskl i olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda, jenž dosáhl času 34:26. Hned za ním, o devět vteřin zpět, dorazila do cíle vítězka závodu žen, Lucie Sekanová (USK Praha).

DUBLIN (IRL) – Etiopan Kenenisa Bekele se po slabších letech, ve kterých přišel o korunu mistra světa i olympijského šampiona, vrátil na vítěznou vlnu. Při nedělním SPAR Great Ireland Runu zvítězil na desetikilometrové trati, když navzdory nepříjemnému větru dosáhl kvalitního času 28:51 a jasně porazil své nejlepší konkurenty, jimiž byli Ukrajinec Lebiď (29:08) a úřadující mistr světa na dráhové desítce Jeilan z Etiopie (29:18). „Je to pro mě fantastický výsledek,“ radoval se Bekele, jehož v posledních letech trápilo zranění lýtka. Ještě před závodem na tiskové konferenci se rovněž nechal slyšet, že do budoucna zvažuje účast v maratonu. „Letos ale ještě určitě ne, snad příští rok,“ řekl s tím, že královská trať je pro něj možnou variantou k desítce i pro OH v Riu.

VÍDEŇ (AUT) – Zazářila i další z legend vytrvaleckého sportu z Etiopie, Haile Gebrselassie. Za tři dny čtyřicetiletý lamač světových rekordů vyhrál potřetí v kariéře půlmaraton ve Vídni, když dosáhl času 1:01:14. „Ještě asi nenastal čas, abych běhal jen pro zábavu. Stále se připravuji s plnou vážností a myslím na vylepšování veteránských rekordů,“ doznal se na předzávodní tiskové konferenci. Celý maraton v rakouské metropoli ovládl, taktéž potřetí, Keňan Henry Sugut, jemuž k tomu stačil čas 2:08:19.

ROTTERDAM (NED) – Není mnoho maratonů, v nichž je vítězný čas 2:05:38 považován za zklamání. Jednou z oněch výjimek je Rotterdam, kde organizátoři doufali v pokoření traťového 2:04:27. A první mezičasy elitních borců (14:51/5 km, 29:22/10 km a 1:02:25/půlmaraton) dávaly jejich nadějím reálné obrysy. Jenže v druhé polovině, kdy se hodně běželo proti větru, se dost zpomalilo, a tak nakonec vítěz Tilahun Regassa dosáhl nejhoršího času na této proslule rychlé trati od roku 2008. Ženský závod ovládla po výkonu 2:23:27 Keňanka Jemina Jelagatová.

NASSAU (BAH) – Olympijský vítěz na čtvrtce Kirani James z Grenady se postaral o vrchol 1. ročníku Chris Brown Invitational, když při své premiéře v sezoně dosáhl času 44.72, kterým se vyhoupl do čela letošních světových tabulek. Blýskl se i jeho předchůdce na olympijském trůnu, Američan LaShawn Merritt, který na poloviční trati předvedl 20.34. Mezi ženami překvapila na téže trati americká čtvrtkařka Natasha Hastingsová, když výkonem 23.13 o 5 setin porazila hvězdnou Jamajčanku Campbell-Brownovou. Do čela žebříčku krátkých překážek se časem 13.31 posunul Jamajčan Andrew Riley, který o šest setin předčil Američana Olivera, další světový výkon začínající sezony přidala v ženské kategorie Kellie Wellsová (12.88).

KINGSTON (JAM) – O nejlepší výkon mítinku UTech Classic se postarala čtvrtkařka Stephanie McPhersonová, která vylepšila své osobní maximum i tabulkově nejlepší výkon sezony na 50.74. Vyhlíženou stovku vyhrál nestárnoucí Kim Collins z ostrova Svatý Kryštof a Nevis 10.25/-0.8, přičemž favorizovaný Jamajčan Blake odstoupil po 70 metrech. „Jsem v pohodě, má twitter rodino, jenom křeč,“ ujišťoval mistr světa posléze své fanoušky přes sociální síť.