přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Evropa má svoji novou hvězdu

Stala se jí britská vícebojařka Jessica Ennisová, když zvítězila v prvním ročníku ankety EAA "Rising Star Award", tedy v soutěží o vycházející hvězdu starého kontinentu.

                 Foto: EAA

K již tradiční anketě o Evropského atleta roku přidala Evropské atletické asociace od letoška také "Vycházející hvězdu", tedy jakousi obdobu českého "Objevu roku". V prvním roce ankety se jí stala rodačka z anglického Sheffieldu, vícebojařka Jessica Ennisová.

Jedenadvacetiletá absolventka studia psychologie se přitom teprve od července věnuje atletice "na plný úvazek" a druhým rokem závodí v seniorské kategorii. Loni o sobě dala poprvé vědět, když na Hrách Commonwealthu obsadila třetí místo - první "velká" medaile. Její životní sezona ale přišla až letos. V květnu překonala národní maximum v kategorii do 22 let, které do té doby držela olympijská vítězka z roku 2000 Denise Lewisová. Stalo se tak na mítinku v Desenzanu a Ennisová tam kromě 6388 bodů zároveň vyrovnala národní rekord ve výšce - 195 centimetrů. Přitom Jessica měří pouhých 165 cm. Na dalším mítinku v polském Štětíně se opět zlepšila a skončila těsně pod 6400 body.

Ennisová je skvělou výškařkou a překážkářkou. V obou disciplínách zvítězila na domácím šampionátu a získala tak pro sebe ceněný "double" mezi specialisty. Na mistrovství Evropy do 22 let v Debrecínu si na překážkách doběhla pro bronzovou medaili. Největšího úspěchu se však dočkala v japonské Ósace, kde na svém prvním světovém šampionátu obsadila čtvrtou pozici, 31 bodů za krajankou Kelly Sothertonovou. A v prestižní světové vícebojařské tour skončila na druhém místě z Ludmilou Blonskou. Dosavadní britská jednička Kelly Sothertonová je pro zajímavost až šestá. "Byla to absolutně úžasná sezona, je až těžké to vyjádřit slovy," říká k letošnímu roku sama Jessica.

Trenérka vícebojů Martina Blažková o ní tvrdí, že je to super talent: "Má neuvěřitelný kotník a odraz a je obrovsky rychlá! V Japonsku jako jediná z vícebojařek porazila Carolinu Klüftovou na překážkách, na dvoustovce i na osmistovce. Letos se zlepšila kromě koule ve všech disciplínách. Do budoucna určitě překoná minimálně Kelly Sothertonovou."

Jessica Ennisová obdrží vyznamenání "Rising Star Award" během kalendářní konference Evropské atletické asociace 12. října na Maltě.


Jessica Ennisová - osobní rekordy
100 m př.:
12.97 (2007) 
výška: 1.95  (2007)
koule: 12.89 (2006)
200 m: 23.16 (2007)
dálka: 6.40 (2007)
oštěp: 38.07 (2007)
800 m: 2:10.91 (2007)
sedmiboj: 6469  (2007)


Více informací naleznete na oficiálních stránkách Jessicy Ennisové.

David Klempíř

Vytisknout