přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Etiopie narazila zlatou žílu

Zástupci jedné z afrických běžeckých velmocí získali všechny čtyři individuální tituly světových šampionů v krosu. Evropané bez medaile. Na MS nestartoval žádný Čech.

Navzdory dešti a chladnému počasí přišlo se na mistrovské závody nejlepších přespolních běžců planety podívat ve skotském Edinburghu přes 20 tisíc diváků. A dle očekávání viděli "otevřené mistrovství Afriky".

Kompletní kvartet získali Etiopané poprvé v historii, předtím se totéž povedlo před 14 lety Keňanům. Ti se letos museli spokojit "pouze" s dvěma týmovými tituly, individuálně byli nejlépe dvakrát stříbrní. Ze 24 medailí pouze tři putovaly jinam než na Černý kontinent.  Po jednom bronzu si podělila Austrálie, Katar a Japonsko. Z Evropanů byla nejlepší závodnice Nizozemí Hilda Kibetová, která byla mezi ženami pátá (navíc původem Keňanka), v týmech juniorek byly domácí Britky čtvrté.

V kategorii mužů vyhrál vážný adept pro legendy Kenenisa Bekele, který tak získal již šestý krosový titul z dlouhé trati, dvanáctý celkem a vezmeme-li v potaz i ocenění za tým, byl to jeho již 27. cenný kov z krosu. Vítězství to však nebylo snadné i kvůli tomu, že se musel vyrovnávat s nehodou, při které se mu na chvilku zula běžecká bota. Přesto byl v cíli dvanáctikilometrové trati  jako první, byť jeho nejbližší konkurent, Keňan Leonar Komon, za ním zaostal jen o tři vteřiny, o další dvě sekundy zpět pak byl obhájce titulu Zersenay Tadesse z Eritrey. Týmy ovládli Keňané, kteří měli hned pět běžců v elitní desítce, před Etiopií a Katarem.


T. Dibabaová, foto: graf.cz

Mezi ženami vládla vítězka "desítky" z loňského MS v Ósace Tiruneš Dibabaová, která druhou v cíli, krajanku Mestawet Tufaovou, porazila o pět vteřin. Na stupně vítězů je doplnila Keňanka Linet Masaiová. Etiopanky též vyhrály už sedmé týmové zlato v řadě, ikdyž jen s nevelkým náskokem před rivalkami z Keni. Třetí byly Australanky.   

Doplňme jména juniorských šampionů - jsou jimi pochopitelně Etiopané Ibrahim Jylan a Genzebe Dibabaová.

Výsledky naleznete zde.

Adam Pražák

Vytisknout