přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

19. června 2011, 10:35

Etiopané v Olomouci hladce smázli traťové rekordy

Druhý ročník Volkswagen půlmaratonu v ulicích hanácké metropole podle očekávání přinesl zlepšení loňských vítězných časů. Postarali se o ně Dawit a Achamová.

Olomoucký půlmaraton proběhl v režii afrických běžců. V obou hlavních kategoriích se na úplně nejvyšší příčky mezi dvoutisícovým startovním polem prosadili etiopští vytrvalci.


Shami Abdulah Dawit - foto v článku: pořadatelé

Mezi muži se díky útoku v posledních dvou kilometrech radoval z prvenství Shami Abdulahi Dawit. Cílovou pásku proťal o tři minuty dříve než loni vyhlášený vítěz v čase 1:00:44. Zbylí medailisté se vešli do minutového odstupu, a to jak jeden ze spolufavoritů Eliud Kiptanui z Keni (1:01:23), tak další etiopský běžec Adugna Tekele (1:01:39). Pod 62 minut se dostal ještě Keňan Kimugul, celkem šest běžců pak pokořilo hodinu a čtyř minuty. Z českých vytrvalců byl nejlepší na jedenácté pozici Pavel Novák s 1:10:41, o minutu a dvě místa před Mulugetou Serbessou.


Achamo Netsanetová

Ženský závod patřil rovněž etiopským barvám, o což se postarala Achamo Netsanetová. Ta si s 21.1 kilometru poradila za 1:10:41, o dvě a půl minuty rychleji než loňská vítězka a o 58 s než nejbližší soupeřka. Za Keňankou Pamelou Chesopich Lisorengovou si pro třetí místo o půl minutky později doběhla Tadelech Bekeleová. Domácí ikona Petra Kamínková byla na sedmém místě s 1:19:47 poslední běžkyní pod hodinu dvacet, Radce Churáňové už tato meta o 7 s unikla.

Online výsledky jsou zde.

 

Achamová

Michal Procházka

Vytisknout