přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

10. srpna 2007, 18:07

Eso jako předvoj

Desetibojař Roman Šebrle odlétá do Japonska v optimistické náladě vzhledem k světovému šampionátu.

Do země vycházejícího slunce zamíří světový rekordman zítra jako první z české výpravy.  Kombinací dvou letadel a vlaku se po zhruba 24 hodinách konečně dostane do Sukumi, kde má domluveno zázemí. „Znám to místo pouze z fotografií, ale vypadá dobře. Je tam vše co potřebuji: atletický stadion, další travnatý, posilovna... Sukumi je u moře, nedaleko jsou hory, takže se nebojím, že bych tam neměl, co dělat. A hlavně, budu mít klid, neměly by se tam motat žádné jiné výpravy,“ popsal svůj dočasný azyl, v němž by měl 18. srpna absolvovat i jeden z plánovaných závodů na rozehřátí. „Další jistý start je 23.8. v Ósace a rád bych závodil ještě jednou. Ale uvidíme, jestli se něco vhodného podaří sehnat. Co půjdu? Asi dálku, disk, kouli a překážky.“

Právě běh na 110 m př. byl přitom disciplínou, jíž se v závěrečné fázi přípravy s trenérem Daliborem Kupkou hodně věnovali. „Po mítinku v Kladně jsme řešili, jak je možné, že můj výkon byl daleko horší, než by odpovídalo času z hladké stovky. Po četných konzultacích mimo jiné s Tomášem Dvořákem jsme na to přišli. Dva roky jsem hodně trénoval přetahovku, urychloval tak nástup na překážku, hned zapadal za ní a pak se vlastně znovu rozbíhal. Teď jsem se proto více věnovali švihovce. Přineslo to ovoce, mezi překážkami se mi běhá mnohem lépe a i tréninkové časy slibují zlepšení,“ popsal Šebrle hlavní změnu oproti minulosti.

Přípravu si nemohl vynachválit i jako celek. „Jsem naprosto spokojený s objemem i ukazateli. Za celou dobu mě trápila jenom jednou zablokovaná záda a ani ta trénink nezbrzdila. Vede mě to k optimismu vzhledem k mistrovství světa,“ řekl Šebrle, ale odmítl svůj optimismus převést na počet bodů, který od sebe v Ósace očekává.  „Do závodu mi zbývají ještě tři týdny a to se může stát ledacos. Ale pokud bych měl míru svého optimismu k něčemu přirovnat, je trochu podobný tomu před Aténami,“ připomněl olympijské hry, které narozdíl od světového šampionátu už v kariéře vyhrál.        

Japonský šampionát je šestý, kterého se v kariéře účastní. Před čtyřmi a dvěma lety si odvážel stříbro. Letos by rád konečně dosáhl na metu nejvyšší. Ale nebude to mít jednoduché, čekají ho silní soupeři.
K zisku titulu by podle něj mělo stačit určitě 8900 bodů, za určitého typu počasí klidně i o sto méně. „Záleží v jaké formě přijede Bryan (Clay – pozn. aut.), kdo ví s čím se vytasí Karpov a také Kraučanka (Kravčenko) může udělat hodně bodů.Klidně to letos může být tak, že vysoko bude viset i čtvrté místo,“ uvědomuje si a dodává, že žádné informace o soupeřích nesbíral. „Snažil jsem se připravit tak dobře, aby mě jejich forma nemusela zajímat.“

Vedle plánů vzhledem k šampionátu představila česká hvězda i své zbrusu nové osobní internetové stránky www.sebrleroman.cz, kde by měly být mimo jiné zveřejňovány i horké novinky z Ósaky.      

Adam Pražák

Vytisknout