přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. května 2004, 16:46

Elitní čeští chodci se v sobotu utkají na Žižkově

Domácí chodecká špička v sobotu 8. května v Praze změří síly s kvalitními soupeři ze zahraničí.

Závodu pod názvem Žižkovská desítka se vedle českých reprezentantů Barbory Dibelkové, Miloše Holuši a Jiřího Malysy zúčastní také chodci z Maďarska, Ruska a Slovenska. "Přijede trojice maďarských borců Czukor, Tubak a Damján, Rus Rodionov a dalších pět až šest závodníků ze Slovenska," uvedl hlavní organizátor soutěže Zdeněk Simon. Všichni maďarští chodci před týdnem startovali na Světovém poháru v Naumburgu, stejně tak slovenští reprezentanti Peter Korčok a Mária Gáliková.   

Výsledky
Žižkovské desítky se budou započítávat také do hodnocení chodecké části II. ligy mužů, sobotní závod je třetím v pořadí. Účastnice všech ženských kategorií a starší žáci vyjdou na pětikilometrovou trať ve 14.30 hodin, o tři čtvrtě hodiny startuje závod mužů, juniorů a dorostenců na 10 km. Téměř 1.5 kilometru dlouhý okruh vede přímo okolo Národního památníku na Vítkově.

Prvenství z loňského 7. ročníku obhajuje Malysa, v dramatickém souboji o 5 vteřin udolal svého největšího konkurenta Holušu časem 41:47. Závod žen se stal kořistí Dibelkové, která kralovala za 22:28. Tento výkon je zároveň traťovým rekordem, mezi muži dosud zašel nejrychleji
Jiří Malysa v roce 2002 (41:00). Za překonání těchto výkonů jsou vypsány prémie ve výši 500 Kč u mužů, případná rekordmanka v ženské kategorii získá 200 Kč.

V neděli odstartuje druhý nejstarší závod u nás
Den po Žižkovské desítce Praha zažije další chodeckou akci, spojenou se silničními běžeckými závody. Tradiční podnik Praha–Brandýs nad Labem se může chlubit vizitkou druhého nejstaršího závodu na území České republiky. Letošním ročníkem závod vstoupí do své druhé stovky, vícekrát se uskutečnil pouze slavný běh z Běchovic do Prahy.

Chodecký závod
Praha–Brandýs nad Labem je třetím kolem I. ligy mužů, kteří budou o ligové body bojovat na 20 kilometrů. Pražský přebor se uskuteční rovněž v chůzi a v silničním běhu. Vítězem jubilejního 100. ročníku v chůzi na 20 km se loni stal Jiří Mašita v čase 1:25:37, zkušený Miloš Holuša obsadil třetí pozici za 1:32:34. Tentokrát by se měl na startu objevit Jiří Malysa.  

Start chodeckého závodu na 20 km je na pořadu v neděli 9. května v 8:20 hodin na Proseku, v 8:40 zahájí běžci na stejné distanci. Všechny soutěže na 10 kilometrů odstartují v 9:15 v Praze Kyjích.

Tomáš Klement

Vytisknout