přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

26. srpna 2003, 11:51

Edwards s uznáním předal světový trůn Olssonovi

Bez boje uvolnil britský trojskokan Jonathan Edwards světový trůn svým nástupcům.

Ve svém posledním závodě v kariéře absolvoval sedmatřicetiletý světový rekordman jen dva pokusy a zbytek soutěže o titul mistra světa si v Paříži užil v roli diváka. S potěšením sledoval svého největšího soupeře z posledních let Christiana Olssona ze Švédska, který přesvědčivě zvítězil výkonem 17,72 metru a definitivně vystoupil ze stínu britské legendy.

"Je to skvělý skokan, třída sama pro sebe," chválil Edwards svého nástupce. "Je jako já, když jsem byl na vrcholu. Může kralovat roky," předpověděl letos neporaženému Olssonovi skvělou budoucnost. "Myslím, že jsem lepší na rozběhu, ale jeho technika je excelentní. Kdybych měl jeho technickou dokonalost, nevím, jak daleko bych mohl skočit," zamyslel se.

Edwards, který jako první trojskokan překonal hranici 18 metrů, však ničeho nelituje. "Měl jsem úžasnou kariéru. Nikdy jsem nevěřil, že bych takovou mohl prožít a za to jsem velice vděčný. Nejsem smutný," řekl Edwards, jenž do Paříže přijel dva týdny po ošklivém zranění kotníku na mítinku v Londýně. To uspíšilo jeho rozhodnutí skončit s atletikou.

V pondělním finále si Brit připsal nejprve zcela nevydařený pokus 14,06 metru a spokojen nebyl ani s druhým skokem dlouhým 16,31 metru. Ke třetímu už ale nenastoupil. "Řekl jsem si, že to nemám zapotřebí. Nebyl jsem schopen konkurence, třetím pokusem bych nic nedokázal," přiznal po závodě. Po druhém pokusu se proto oblékl a sledoval ostatní závodníky.

Spokojen je především s tím, že kariéru neukončil na nosítkách. "Už jsem myslel, že to v Crystal Palace byl můj poslední závod. Teď ale končím tady," ulevil si, že po londýnském zranění dokázal v Paříži projít kvalifikací a postoupit do finále.

O své budoucnosti zatím nemá silně věřící závodník jasno. Rád by ale zůstal v kontaktu s atletikou. Už nyní spolupracuje s domácím svazem UK Athletics. "To je přesně to, co bych rád dělal," přiznal.
                                                                                                  ČTK

Podrobnosti k MS 2003 v Paříži v rubrice ZAOSTŘENO NA...