přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

30. srpna 2017, 14:30

Eden přivítá elitu kategorie do 22 let

O nadcházejícím víkendu se na stadionu pražské Slavie v Edenu odehraje patnácté mistrovství České republiky do 22 let a na startu bude řada úspěšných reprezentantů z letošních mezinárodních mládežnických akcí.

Velmi zajímavá mistrovská klání budou jistě k vidění v tyčkařském sektoru. Za hlavní favoritku se dá považovat účastnice letošního MS v Londýně Amálie Švábíková, která letos dokázala posunout hodnotu národního juniorského rekordu na 450 centimetrů. „Před mistrovstvím se cítím dobře. Na posledních trénincích mi to šlo, tak doufám, že předvedu nějaký pěkný výkon, abych si spravila chuť po nevydařeném vystoupení v Londýně,“ uvedla. Hlavní soupeřkou jí bude Rebeka Šilhanová. Právě tyto dvě tyčkařky předvedly na loňských dvaadvacítkách dramatický souboj o vítězství. Bez šancí nejsou ani Nikola Pöschlová, Zuzana Pražáková nebo Tereza Schejbalová. Všechny tři letos závodily na vrcholných mezinárodních akcích své kategorie. Ve startovní listině finále tyčkařů figuruje hned kvintet borců s osobákem přes pět metrů. Nejlepším osobním maximem disponuje Dan Bárta ze Slavie. Kandidáty na pódiové umístění jsou pak i devátý z MEJ Matěj Ščerba, účastník téhož šampionátu David Holý nebo vícebojaři Ondřej Kopecký a Radoš Rykl.

V disku změří své sily se specialisty evropský šampion do 22 let v desetiboji Jiří Sýkora, který od svého triumfu v Bydhošti léčil zranění. „Chtěl jsem na dvaadvacítkách jít kromě disku i překážky, ale na posledním tréninku mě začalo trápit tříslo, které doteď nepřestalo zlobit a nechci riskovat zranění před přípravou na novou sezónu, takže budu závodit pouze v disku, kde čekám vyrovnanou bitvu o medaile,“ nechal se slyšet. Obhájcem titulu je jeho tréninkový parťák Jan Doležal. Na cenné kovy jistě pomýšlejí i bratři Forejtové.

V kladivu žen bude chtít získat svůj premiérový titul v této kategorii juniorská mistryně Evropy Kateřina Skypalová, která se letos nachází v jedinečné formě. „Před šampionátem se necítím vůbec špatně. Poslední závody dopadly dobře, takže se moc těším. Chtěla bych získat třetí medaili z republikových šampionátu za tento rok, tak uvidíme, jak se mi zadaří,“ vzkázala. Kvalitní soupeřku bude mít v Pavle Kuklové. Ta zůstala na ME do 22 let v Bydhošti jen těsně za branami finále.

Juniorská evropská šampionka bude závodit i v oštěpařském sektoru. Je jí Nikol Tabačková, která je jasnou kandidátkou na mistrovský titul. „Mistrovství republiky bude jedním z mých letošních posledních závodů. Byla bych ráda, kdyby můj výkon začínal pětkou. V poslední době se necítím úplně dobře, ale na závod se těším a věřím, že na něj po jeho skončení budu vzpomínat v dobrém,“ řekla.

Na nejkratším sprintu mužů se dá očekávat napínavý souboj mezi semifinalistou z Grosseta Štěpánem Hamplem a účastníkem ME do 22 let v Bydhošti Vojtěchem Kolarčíkem. Mezi ženami jsou hlavními favoritkami Marcela Pírková, která ještě před pár dny závodila na univerziádě v Tchej Peji a Kateřina Vávrová. Ta se na této distanci dostala na MEJ do semifinále. Vávrová poběží i dvoustovku, kde se utká s vícemistryní republiky mezi ženami a účastnicí evropského šampionátu dvaadvacítek v Bydhošti Martinou Hofmanovou nebo s Helenou Jiranovou. Na stejné distanci mužů se utkají halový juniorský rekordman Jiří Polák s Jiřím Kubešem, jenž nás na dvoustovce reprezentoval v Bydhošti či Danielem Vejražkou, který se zaskvěl pátým místem na světovém šampionátu dorostu.

Na hladké čtvrtce by se měli představit dva členové úspěšné bronzové štafety z nedávné univerziády, kterými jsou Filip Šnejdr a Lukáš Hodboď. Šnejdr má o motivaci rozhodně postaráno, jelikož bude závodit na domácím stadionu. Medailovým kandidátem je i semifinalista z Grosseta Jakub Veselý. Mezi ženami nebude chybět na startu obhájkyně titulů a držitelka rekordu šampionátu Alena Symerská. Největší soupeřkou jí bude Lada Vondrová, která se chystá startovat i na čtvrtce překážek, na které vybojovala v Grossetu sedmé místo. Překážková čtvrtka mužů bude soubojem limitářů pro ME v Bydhošti. Matěj Mach a Martin Tuček v Polsku startovali. Jan Chlopčík se i přes splněný limit do nominace nevešel a možná bude o to víc chtít uspět právě na republikovém mistrovství.

Zajímavé výkony mohou být k vidění i na krátkých překážkách. Na stovce překážek bude zajímavá konfrontace mezi Helenou Jiranovou, která obsadila ve finále ME této kategorie sedmé místo s dorosteneckou národní rekordmankou a šestou z MS do 17 let Markétou Štolovou. Do tohoto souboje může promluvit také Kateřina Dvořáková. Na stodesítce překážek zaklekne do bloků kompletní trio sprinterů, kteří splnili v této disciplíně limit pro start v Bydhošti. Mírným favoritem bude David Sklenář, jenž si z ME přivezl sedmé místo. Ovšem Jiří Kubeš a Daniel Špičák mu nebudou chtít dát nic zadarmo.

Ani běžecké disciplíny by neměly ujít oku atletického příznivce. Na půlce bude startovat pátý z MEJ Vojtěch Mlynář. Jan Friš se pokusí o běžecký double na tratích 1500 a 5000 metrů a na ženské pětce se utká sedmá z ME do 22 let Moira Stewartová s Anežkou Drahotovou, která po dlouhé době prověří svou formu na dráze.

Mistrovství republiky do 22 let odstartuje v sobotu 2. září na stadionu pražské Slavie v Edenu v 10:00 hod. soutěží kladivářek a vyvrcholí nedělními štafetami. 

Petr Jelínek

Vytisknout