přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

EAA otestuje „nulovou toleranci“ na mistrovství Evropy družstev

Kongres evropské asociace o víkendu projednal zprávy o přípravě nadcházejících mistrovských akcí pořádaných EAA, a také konání podzimního Konventu v Budapešti. Zásadní změnu typu úprav pravidel a situaci jednodenních mítinků řeší kontinentální asociace v návaznosti a spolupráci s IAAF.

Na čtyřdenní jednání kongresu Evropské atletické asociace (EAA) se do Lausanne sjelo na 226 delegátů ze 48 členských federací. Českou výpravu tvořili předseda ČAS Libor Varhaník, ředitel ČAS František Fojt, přítomen byl i pokladník EAA Karel Pilný. „Je důležité, že atletikou hýbají změny a že jde kupředu,“ uvedl předseda Libor Varhaník. „Mám dobrý pocit, že EAA nestojí mimo ně, ale sama je jejich aktivním účastníkem. Funguje také dobře spolupráce s IAAF,“ pochvaloval si Varhaník na adresu světové asociace. „Atletika tady v Evropě vznikla a po letech, kdy EAA spíše čekala, co přijde ze „Světa“, vystupuje nyní mnohem aktivněji. A to je dobře.“

Neřeší se jednoduché záležitosti. Aktuálně se vede debata o zavedení nulové tolerance při startech – kdokoli poruší pravidla, bez prvního varování je vyloučen. IAAF ještě změnu neschválila, ale doporučila ji vyzkoušet. EAA jí jde naproti, právě v Lausanne schválila, že pravidlo otestuje na nově utvořeném mistrovství Evropy družstev. Definitivní rozhodnutí o osudu této inovace, kterou znají například plavci, padne na srpnovém kongresu IAAF před MS.

Na víkendovém lausannském kongresu byla mj. podána zpráva o přípravě ME družstev. Pořadatelé jednotlivých lig: Superliga – účast České republiky (Leiria, Portugalsko), První liga (Bergen, Norsko), Druhá liga (Banská Bystrica, Slovensko) a Třetí liga (Sarajevo, Bosna a Hercegovina). Delegáti kongresu byli také zpraveni o stavu příprav Mistrovství Evropy 2010 v Barceloně. Brífink o OH v Londýně vedl Lord Sebastian Coe, bývalý excelentní mílař zdůraznil výsadní roli atletiky na Hrách 2012. Britské hlavní město bylo také v Lausanne zvoleno za místo konání volebního kongresu EAA v roce 2011. Konvent, který od loňska nahradil kalendářní konferenci, bude hostit v příštím roce srbský Nový Sad, letos je v Budapešti. Bylo také rozhodnuto, že ME v běhu do vrchu se rozšíří o juniorské kategorie. Podstatným bodem, který je zatím v procesu jednání, jsou jednodenní mítinky. Vše se řeší ve spolupráci se světovou asociací.

Kongres navázal na snahu o silnější zapojení žen v řízení atletiky, z tohoto důvodu vyhlásil prezident EAA Hansjörg Wirz spuštění speciálního programu, „European Athletics Women’s Awards and Leadership Programme“, výročně oceňujícího příkladný příspěvek k vedení v rámci atletického hnutí.

Michal Procházka

Vytisknout