přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

EA vyhlašuje soutěž o nejlepší inovace

Do konce května 2010 je možné na Evropskou atletiku zasílat práce, jež mohou pomoci vylepšit v pěti oblastech úroveň sportu nejen na starém kontinentě.

V rámci Cen za inovaci (Inovation Awards) – soutěž Evropské atletiky (European Athletics – EA) vyzývá „jednotlivce či týmy vědců, akademiků, studentů i dalších občanů evropských zemí“, k zasílání původních prací, jež mají přínos pro sport (atletiku). Studie budou vyhodnocovány v následujících pěti kategoriích:
- Trénování (Couching): předpoklad, že studie bude obsahovat (ale nebude se omezovat na) fyziologii, biomechaniku, sportovní psychologii, sportovní medicínu a teorii tréninku, a zaměří se na zlepšení trenérské práce a výkonnosti atletů;
- Technika (Technology): esej má popisovat vývoj, testování a aplikaci elektronických a jiných zařízení ke zlepšení jistých aspektů atletiky;
- Propagace (Promotion): studie by měla obsahovat (ale nemusí se omezovat na) sociologii, marketing, vzdělávání tak, aby tak aby zvýšila počet aktivních lidí v atletickém hnutí v různých směrech. Zejména pak v rámci cílových skupin – žen a mládeže;
- Udržitelný rozvoj (Sustainability) – poprvé zařazená kategorie: esej má popisovat plánování a provedení opatření, která sníží dopady na životní prostředí a zvýší udržitelnost atletických akcí nebo dalších činností souvisejících s tímto sportem
- Volná (Open): projekty zaměřené na jinou oblast (oblasti) než výše uvedené, ale s cílem prospět atletice.

„V pěti kategoriích jsme schopni ocenit nejlepší práce a nápady v širokém tématickém rozsahu,“ řekl generální ředitel EA Christian Milz. Nově zařazenou kategorií je „Trvalá udržitelnost“, v níž soutěží, stejně jako v ostatních čtyřech skupinách o 2000 švýcarských franků (cca 35 500 korun). Kromě toho je vypsána i hlavní cena, která činí 10 000 franků (téměř 178 000), pro niž je nejdůležitějším kritériem význam studie pro rozvoj atletiky. Celkem si tedy výherci rozdělí 20 000 CHF (přes 355 tisíc korun). Absolutní vítěz nebo vedoucí vítězného týmu (s jednou osobou doprovodu) budou pozváni k převzetí ceny na náklady EA do Nového Sadu v říjnu 2010.

Pravidla a požadavky soutěže
Studie nemusí být publikována, pokud se tak již stalo, musí to být po 1. lednu 2009. Odevzdávají se v elektronické podobě ve formátu pdf, v rozsahu do 15 stran (11bodové písmo, jednoduché řádkování), nezapočítává se titulní strana. Povinný obsah: úvod – cíl, úkoly, význam projektu pro rozvoj atletiky; metody; zjištění a výsledky; diskuze; závěr; doporučení. Název projektu se musí objevit na titulní straně i na každé následující, naopak autor/ři se neuvádějí. Bez splnění těchto podmínek studie nebude vůbec posuzována. tabulky, obrázky, seznam literatury mohou být uvedeny jako přílohy, stejně jako vědecká pojednání nebo kopie publikovaných článků.

Další náležitosti a odevzdání
Povinným přílohami (jako jednotlivé soubory) jsou: podrobnosti o autorovi/ech (jméno, adresa, telefon, fax, e-mail) a kategorie; životopis (profesionální kariéra autora/ů); fotografie autora/ů; záruka, že dokument připravil(i) uvedený/í autor/ři; prohlášení, že EA může studii použít jako celek i jeho části. Projekty je třeba doručit do 31. května 2010 na adresu member.services@european-athletics.org, stejně jako případné dotazy. Všichni účastníci obdrží informaci o výsledcích soutěže, další informace budou na stránkách EA. Rozhodnutí jury pověřené Evropskou atletikou je konečné.


Jeden z dvojice loňských vítězů Carl Askling a vedoucí poroty Sylvia Berlagová – foto: EA

Historie a současnost soutěže
European Athletics Inovation Awards vznikly v roce 1998, konají se ve dvouletých cyklech, letos tedy již posedmé. Zatím posledními vítězi (2008) bylo švédské duo Carl Askling – Alf Thorstensson, ze stockholmského Karolinska Institutu s projektem „Hamstring Muscle Strain in Sprinters“ (Zatížení hamstringu při sprintu). Letošní panel odborníků povede stejně jako před dvěma lety členka Rady EA, Nizozemka Sylvia Berlagová.

Michal Procházka

Vytisknout