přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

EA upravila pravidla šampionátu družstev

Loni v portugalské Leiře Evropská atletika vyzkoušela při týmovém ME řadu změn v technických pravidlech. Po vyhodnocení byla některá z nich upravena.

Evropská atletika (European Athletics – EA) v loňské premiéře šampionátu spojila v jeden tým dosud oddělená národní družstva mužů a žen. Při tom „otestovala na atletech“ změny v pravidlech, jež měly soupeření zatraktivnit pro diváka. V druhé polovině roku EA úpravy vyhodnotila a došla ke čtyřem dílčím modifikacím, respektive dodatkům:

1. Rozdělení do běhů do 400 m (sprintů) po šesti se bude snažit reflektovat výkonnost jednotlivých závodníků.
2. Eliminační pravidlo v bězích na 3 000 m, 5 000 m i 3000 m steeplechase je zrušeno. Vylučování vedlo ke zmatkům a nejasnostem (mylná vyřazení, vracení do výsledků naopak i škrtání). Na oválu se hodně přitvrdilo a mnohde se z toho stal souboj loktů.
3. Nadále platí, že ve výšce i tyči skokan končí po celkem čtyřech nezdařených pokusech, ovšem vítěz může pokračovat v soutěži dle pravidla 181.2 (podle něj je každý atlet vyřazen po třetím nezdařeném pokusu v řadě, toto pravidlo tedy platí standardně i pro ostatní skokany). Loni musel i vítěz skončit, přestože soutěž už by nezdržoval a naopak mohl předvést ještě lepší výkon.
4. V ostatních disciplínách v poli – tedy vrzích a hodech, horizontálních skocích, budou mít všichni k dispozici tři pokusy, nejlepší čtyři pak navrch ještě čtvrtý. Dosud absolvoval každý vrhač/skokan pouze dvě série, do třetí postoupila z dvanáctky polovina, do finálového kola pak stejně jako nyní jen čtyři. Po prvním nepovedeném pokusu se atleti dostávali pod enormní tlak a hodně výkonů z druhé série tak bylo zajišťovacích (nevedlo ke zkvalitnění soutěže).

Kompletní pravidla mistrovství Evropy družstev naleznete zde. Týmy jsou nadále společné – body získané muži a ženami se sčítají dohromady. Pravidlo nulové tolerance, které EA na ME ozkoušela už platí podle pravidel IAAF všude na světě. Kompletní druhý ročník kontinentálního šampionátu družstev se uskuteční o víkendu 19. a 20. června 2010.

Superliga zavítá do Bergenu, premiérový titul obhajuje Německo, stránky pořadatelů jsou zde. Český výběr čeká po sestupu do První ligy cesta do Budapešti, kde by měla reprezentace usilovat o návrat mezi elitu. Za soupeře jim bude Portugalsko, Švédsko (spolusestupující“), Nizozemsko, Belgie, Turecko, Rumunsko, Maďarsko, Slovinsko, Estonsko (loni v 1. lize 4.-10.), a Litva a Irsko (postoupivší z 2. ligy). Také zbylé úrovně ME se uskuteční ve stejném termínu, dějišti budou Bělehrad (2. liga) a maltská Marsa (3.).

Více o ME družstev zde.

Michal Procházka

Vytisknout