přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

Dvouletý trest pro čínskou vytrvalkyni

Analýza B-vzorku dopingové kontroly potvrdila přítomnost anabolického steroidu.

Číňanku Sun Jing-jie nyní čeká dvouletý distanc. Její dopingová aféra otřásla říjnovými 10. Všečínskými hrami v Nanjingu. Zvýšenou hladinu mužského hormonu androsteronu měla po druhém místě v běhu na 10 000 m. Zvláštní však je, že odběr po maratonu den předtím přinesl negativní výsledky. Zlatou medaili z maratonu si tak může ponechat, ale stříbro z běhu na 10 000 m musí vrátit.

Bronzová atletka z MS 2003 se stala nejkontroverznější obětí nedávných čínských her. Běžkyně, známá svým netradičním stylem, kdy rukama během běhu téměř nepracuje, tvrdila, že nic zakázaného nebrala. I odborníci se diví, protože androsteron má smysl z dlouhodobého hlediska, ale nemůže pomoc den před soutěží. Jing-jie čeká dvouletý zákaz startů, ale Olympijské hry v Pekingu 2008 by měla stihnout.

Lékařské kontroly během letošního roku ukázaly již 27 dopingových případů předních čínských sportovců. Znovu tak vyvstává otázka, jakou cenu jsou Číňané ochotni zaplatit za úspěch na domácích Olympijských hrách, který již dlouho proklamují.

                                                                               David Klempíř a AJ