přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

25. srpna 2003, 22:04

Dvořákovi na MS pomáhají medvědi, knihy i trenér Váňa

Stále nesvůj se i v předvečer zahájení soutěže desetibojařů na MS v Paříži cítí obhájce zlaté medaile Tomáš Dvořák.

„Je to lepší než během sezony,“ naznačuje Dvořák jisté zlepšení formy, "ale před mistrovstvím světa jsem byl prostě zvyklej cítit se jinak, líp.“ Jednatřicetiletý svěřenec trenéra Svobody si zároveň uvědomuje přibývající léta: „S postupujícím věkem a časem to o moc lepší nebude, musím prostě brát z toho, co je…“ Cíle trojnásobného mistra světa pro šampionát v Paříži jsou vzhledem k jeho mlhavé sezoně neurčité. „Nějak si nedokážu stanovit hranici, s jakým výsledkem bych byl spokojen,“ přemítá Dvořák, „vše se ukáže až při závodě. Po něm vám řeknu, jak jsem se cítil.“

Se zázemím devátého mistrovství světa je Tomáš Dvořák nadmíru spokojen. „Stade de France je stánek, na kterém se mi určitě bude líbit,“ těší se Dvořák, který včera sledoval boj svého oddílového kolegy Libora Maliny v kvalifikaci diskařů. „Je to obrovský stadion a doposud ho Francouzi dokázali dobře zaplnit,“ pokračuje český reprezentant v poctách francouzskému národnímu stadionu a zdůrazňuje specifika desetiboje: „U desetiboje je to vždycky složitější. Dopolední závody bývají vykradený, ale já myslím, že se s náma diváci budou stěhovat po sektorech a že dokážou udělat dobrou atmosféru.“

Do Paříže odcestoval také Dvořákův tchán a trenér Zdeněk Váňa, který stál za všemi dosavadními úspěchy slavného vícebojaře. „Myslím, že se na desetiboj půjde podívat,“ předpokládá Dvořák, „bude asi sedět vedle Luďka Svobody a sledovat soutěž. Jsem rád za jeho přítomnost.“ Po každém tréninku Váňa s Dvořákem prohodí jen několik slov, která mají jeho někdejšího svěřence především povzbudit. „Jsem rád, že tady má šanci si to užít a rozloučit se,“ hovoří Dvořák o legendárním trenérovi, který před dvěma měsíci odešel do atletického důchodu.

Většinu času před svým vystoupením v desetibojařské soutěži tráví Dvořák v přítomnosti knihy či dopisováním si s rodinou. To uskutečňuje prostřednictvím elektronické pošty, v hlavní budově ve vesnici jsou umístěny tři desítky počítačů s internetem. Od všech žen své domácnosti, tedy manželky Gabriely a tří dcer, si bývalý světový rekordman přivezl do Paříže plyšové medvědy jako talismany. Poslední hodiny před startem na šestém mistrovství světa své kariéry Tomáš Dvořák čte Volání ďábla od Wilbura Smithe. „Docela příznačnej název…,“ žertuje Dvořák.

První disciplína pařížského desetiboje – sprint na 100 metrů – je na pořadu v úterý 26. srpna v 10 hodin. O sedm minut později nastoupí Dvořák ve čtvrté dráze ve druhém rozběhu, kde se představí i další český zástupce Roman Šebrle.

Podrobnosti k MS 2003 v Paříži v rubrice ZAOSTŘENO NA… 

Tomáš Klement

Vytisknout