přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

7. dubna 2004, 16:56

Dvořák se vrátil z Afriky skvěle připraven

Desetibojař Tomáš Dvořák po třech letech zvolil přípravu v jihoafrickém Potchefstroomu a teď už ví, že se rozhodl bezvadně.Foto: F. Macák
Soustředění v populárním středisku trvalo pět týdnů, trojnásobný mistr světa absolvoval standardní kondiční přípravu. „Všechno proběhlo rozhodně podle toho, co jsme si určili, spíš bych řekl, že jsem odtrénoval trochu nad plán. Zaměřil jsem se na kondici a jinak to byl klasický jarní trénink vrhů,“ těšil se Dvořák z vydařené přípravy, kterou částečně strávil po boku světového rekordmana v oštěpu Jana Železného. „S Honzou jsem přímo trénoval jednou, často jsem se ale na jeho trénink chodil dívat, což mi dává hodně,“ uznal jednatřicetiletý Dvořák. Vícebojař pražské Dukly měl v Potchefstroomu možnost využít pomoci také dalších českých a slovenských atletů, kteří se v jihoafrickém středisku připravovali.„V diskařském sektoru jsem trénoval s Liborem Malinou, v kouli s Milanem Haborákem,“
přiblížil.
Tomáš Dvořák je už téměř rok svěřencem Ludvíka Svobody, jehož tréninková skupina byla na jihu Afriky podstatně zastoupena. Vedle Dvořáka hráli prim mladí překážkáři Jan Čech, Petr Svoboda a Stanislav Sajdok. „Vůbec nejvíc práce jsem udělal s Filipem Klvaňou,“ konstatoval Dvořák.

Volno v průběhu soustředění trávil bývalý světový rekordman hlavně odpočinkem, několikrát mu zbyl čas i na výlet nebo oblíbený rybolov.
„Na ryby jsem se dostal jen dvakrát, z toho jednou to bylo spíš takové pseudorybaření,“ vzpomněl, „dvakrát jsme taky vyrazili na výlet. Zaujala mě lví farma, kam jsme jeli autobusem ve skupině asi patnácti lidí. Byl to velice pěkný zážitek sáhnout si na lvíčata a chvíli si s nimi pohrát.“

Krátce před sezonou se Dvořák těší velmi dobrému zdravotnímu stavu, díky němuž mohl v Potchefstroomu absolvovat plnohodnotnou přípravu.
„Musím říct, že zdraví slouží, proto jsem s přípravou taky tak spokojen,“ usmál se otec tří dcer. S početnou rodinou komunikoval Dvořák z Afriky především prostřednictvím SMS zpráv. „Esemesky jsou v takovém případě osvědčená a nejlepší varianta. Oboustranně jsme měli přehled, co se děje,“ uvedl.

Do Prahy se Tomáš Dvořák vrátí pouze na týden, příští čtvrtek totiž odlétá na další zahraniční soustředění na Kanárské ostrovy. Ve středisku La Santa na ostrově Lanzarotte stráví tři týdny, které věnuje rychlostní a technické přípravě.
„Tam už budu trénovat na dálku a běhy, kondici už honit nebudu. Troufám si říct, že jí mám teď na rozdávání,“ prohlásil.

První závody čekají čtvrtého desetibojaře z MS 2003 v Paříži zřejmě v první polovině května,osmého by hned po návratu z Kanárských ostrovů rád stihl mítink v Olomouci.
„Uvidíme, kdy přesně přiletíme. Rád bych zahájil v Olomouci tradičně překážkami a některou z technických disciplín,“ plánuje Dvořák, který v úvodu sezony vzhlíží k jasnému cíli: „Budu startovat na desetibojařském mítinku v Götzisu. Rozhodně tam pojedu pro limit na olympiádu,“ uzavřel. Pro účast v soutěži desetibojařů na srpnových OH v Aténách je třeba dosáhnout mety 8000 bodů.

Tomáš Klement

Vytisknout