přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

12. srpna 2006, 09:16

Dvořák se na sebe zlobil kvůli čtyřem desetinám

Když si v cíli běhu na 1500 m zastavil stopky, věděl Tomáš Dvořák, že je zle.

K tomu, aby překonal v desetiboji na mistrovství Evropy v Göteborgu hranici 8000 bodů, potřeboval výkon 4:41,80 minuty. Chyběly mu čtyři desetiny, v přepočtu tři body. Prvním atletem na světě s 35 desetiboji nad elitní metu se tak stal vítěz Roman Šebrle, i když doběhl za Dvořákem.

"Já jsem si to změřil za 4:41,75 v ruce, ale věděl jsem, že se vždycky tak o půl sekundy umáčknu," uvedl Dvořák. Myslel, že mu magická hranice unikla o pět bodů a nebral si prý servítky. "Nakonec to byly jenom tři. Těch pět by mě rozčílilo míň než ty tři. Loni mi chyběly čtyři body," připomněl. Kamarádi si ho dobírali. "Ještě tři desetiboje a budeš to mít," říkali mu.

V průběhu druhého dne bývalý světový rekordman nenašel mnoho rezerv. Ničilo ho počasí, větru a dešti čelil letos již potřetí, stejně jako loni na MS v Helsinkách. "Takový počasí snad chodí se mnou. To přeci není normální. Zatracenej déšť, měl jsem zase dva dny v kuse mokré nohy," láteřil.

Fyzicky ho vyčerpal především skok o tyči. "Třikrát se snižoval kvůli počasí základ, a když jsem nastoupil na rozběžiště, spustil se liják. Zmrznul jsem během minuty, kompletně jsem zmoknul," popisoval. Pak byla soutěž přerušena kvůli bouřce. "Někteří kluci mají karbonové tyče a s těmi se při bouřce skákat nesmí, aby do nich nepraštilo. Je to na nich napsaný," uvedl.

Při hodu oštěpem byl prý tak unaven, že po každém hodu málem zvracel. "Byl jsem byl zralý na kapačku glukózy," připomněl sarkasticky aféru s údajným porušením dopingových pravidel na loňském světovém šampionátu. "Ani tam mi ale nebylo tak zle," prohlásil čtyřiatřicetiletý Dvořák.

Kariéra bývalého trojnásobného mistra světa se chýlí ke konci, o své budoucnosti ale ještě nemá jasno. Neví ani, zda ještě absolvuje nějaký desetiboj. "Až jak mě rozstřelí tenhle," řekl.

V halové sezoně však závodit nebude. "Jedině, že bych přibral třicet kilo a začal házet koulí," žertoval. Na jaře se rozhodne, co dál. "Do Vánoc nic dělat cíleně nebudu, běhání nebude můj denní chleba. Ještě ale nevím, nemám to naplánované," konstatoval Dvořák.

                                                                                                        ČTK