přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. června 2008, 16:41

Dvořák: může to být můj poslední desetiboj

Na Kladně je vše připraveno, aby mohl vypuknout zítra od 11 hodin druhý ročník úspěšného vícebojařského mítinku. Na startu budou Šebrle, Dvořák, Smith, Sajdok, Blonská Ščerbová a další.

"Máme tu 8 vítězů z Götzisu za posledních 10 let," řekl na adresu startovního pole ředitel mítinku Zdeněk Lubenský na dnešní tiskové konferenci přímo na kladenském stadionu Sletiště. Sázková kancelář, která je partnerem klání, vypsala k závodu řadu kurzů, nejčastěji na souboje Romana Šebrleho a Maurice Smithe. Berou oba závodníci kladenský desetiboj jako revanš za Ósaku? "Pro mě je to "jen" další víceboj. V každém závodě chci porazit kohokoli a předvést co nejlepší výkon," tvrdí světový rekordman Roman Šebrle. "Ani v Pekingu nemám odplácet," dodal s úsměvem obhájce olympijského zlata. Podobného mínění je i "poražený" stříbrný z MS, Maurice Smith. "Chci si užít závod. Není to odveta, je to další zkušenost a zážitek. Opravdu mám rád desetiboj mezi prima závodníky a rád se od nich také učím," míní sympatický Jamajčan.


Tomáš Dvořák v Mekce víceboje v Götzisu (2007) - foto: graf.cz

Lákadlem pro publikum, které loni velmi mile překvapilo, bude také start Tomáše Dvořáka. "Zazávodím si velice rád, i když příprava "byla nebyla"," komentoval "pohádkově" své rozpoložení trojnásobný mistr světa. "Splnil jsem slib, že chci být do Kladna zdráv. Na trénování mám ale podstaně méně času, zabývám se především trénováním někoho jiného," upozornil znovu na svůj hlavní zájem - vícebojařskou skupinu. "Nicméně věřím, že nebude problém absolvovat techniky, ale těžší to bude kondičně, zvlášť čtvrtka - to bude oříšek," dodal s úsměvem. Závod však neabsolvuje s cílem splnit limit pro OH, jednoduše ho to stále baví, i když tělo říká ne. "Kdybych jej (tělo) poslouchal, nezávodím už dvacet let," řekl ve velmi jemné nadsázce.
Chce totiž také nahecovat své "ovečky". "Když mě porazí jeden ze svěřenců, skončím. Mají na to, uvidím také, jak na to budu nebo nebudu mít já," zlehčuje. "Ale nebudou to ale mít zadarmo." Největší naděje vkládá trenér do Stanislava Sajdoka, byť se datuje první a poslední víceboj limitáře pro OH na překážkách do dávné doby. Nadějně je na tom prý i Pavel Baar, Antonín Vácha měl menší zdravotní komplikace. "Doufám, že tu formu zde - také vzhledem k Evropskému poháru - vyklopí," věří trenér.
Kdyby ovšem přeci jen předvedl, jak sám řekl, "neuvěřitelný" výkon (např. 8250), olympiáda by jej asi zlákala jako závodníka, byť se mu na ní nikdy nedařilo. "Chci si to ale užít, ne přežít. V Ósace jsem nezávodil a bylo mi příšerně," udal směrem ke povětrnostním podmínkám v Pekingu astmatik Dvořák. "Tady také doufám, že tu celé okolí nevykvete," uvedl směrem ke kladenskému lesoparku kolem stadionu na Sletišti.

Roman Šebrle je v prognózách o svém výkonu velmi opatrný. "Vůbec nevím, jak na tom jsem. Teprve přecházím z objemového tréniku na rychlostně vytrvalostní. Třeba dálka, tyč jsem si zkusil jednou, výšku vůbec. Soustředím se, abych to tady přežil na 100 % zdráv. Další příprava už musí být bez obav a tady se chci o tomu ujistit," uvedl. Z toho plyne, že prý Šebrle necítí ani velkou natěšenost po odloženém prvním startu, tu má až když přichází forma. "Nikde jinde než doma bych nezávodil. Moc se těším na domácí kulisu. Strašně rád tu závodím," upřesnil, proč vlastně kývl na start na Kladně. Věří, že je to poslední víceboj jeho kolegy Dvořáka? "Nemyslím, že Tomáš skončí, když ho třeba Standa porazí," míní Šebrle. "Nechce se mi to opustit z vlastní vůle, tohle má být donucovací prostředek," připouští Dvořák.
"Také jsem měl problémy se zraněním před Götzisem," hodnotí svou připravenost Smith, "tady ale očekávám v lepší výkon, a věřím, že i počasí vydrží jako dnes," komentoval úterní slunce a příjemnou teplotu. "Götzis byl můj dosavadní nejlepší úvodní závod sezony," potvrdil, že můžeme čekat výrazně kvalitnější bodový součet.

Další očekávaná hvězda Kazach Dmitrij Karpov nakonec na Kladně závodit nebude. "Měl jsem spasmus na zadní straně stehna a od doktora Barny mi bylo doporučeno 2 týdny nic nedělat. Teď už je to ok, ale startovat přesto raději nebudu," potvrdil medailista z velkých soutěží.

Ze sedmibojařek byla dnes přítomna česká jednička Denisa Ščerbová. Hlavní favoritka Ukrajinka Ludmila Blonská přilétá během odpoledne. "Od Götzisu jse zlepšila všechny disciplíny, ve kterých jsem startovala," sdělila česká rekordmanka v halovém pětiboji. "Nesmím se dívat se na kouli, jinak vypadnu z kruhu. Taky jsem se na extralize zlepšila," uvedla Ščerbová k jedné z jejích vrhačských slabin. V Rakousku si vytvořila osobní rekord 6053 a splnila limit pro OH. "Tady bych chtěla atkovat 6100, možná 6200, ale to musí dobře foukat." Za touto hranicí už je nadohled český rekord. "Muselo by vyjít hodně osobákům, ale nikdy neříkej nikdy. Velmi záleží jak se povede první disciplína."

V rámci doprovodného programu, do kterého je počítán i závod juniorů a juniorek, bude natáčet Petra Nesvačilová dokument nazvaný Desetiboj očima ženy. "Během 20 minut se pokusím co nejreálněji představit víceboj, jak jej poznávám svýma ženskýma očima. Jsem ze sportovní rodiny, v níž ale dominoval fotbal," uvedla dokumentaristka.

Mítink začíná zítra v Kladně na Sletišti od 11 hodin, ve čtvrtek pak o hodinu dříve. Další podrobnosti jsou v Zaostřeno na...

Michal Procházka

Vytisknout