přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

28. srpna 2007, 09:52

Dvořák kvůli zranění nenastoupí

Trojnásobného mistra světa v desetiboji nepustí do závodu světového šampionátu v Ósace poranění paty, se kterým se potýká od červnového mítinku v Kladně.

Dnešní vyšetření dalo lékařům výpravy jasnou zprávu. Hematom, který objevili při ultrazvukovém vyšetření místa poranění minulý čtvrtek, se po absolutním klidu v předchozích dnech a jediném lehkém tréninku v pondělí takřka zdvojnásobil. „Z tohoto výchozího stavu trvá standardní doba léčení šest týdnů. Není šance, že by se Tomáš dal do kupy do začátku závodění,“ řekl jeden z lékařů výpravy Petr Sikora. Uzavírá se tak kauza, která začala na tréninku před červnovým TNT Fortuna mítinkem, kdy měl Tomáš Dvořák kolizi s překážkou. Při následném závodě se potýkal především s problémy se stehnem, po jejich odeznění se výrazněji ozvalo poranění paty. Dvořák kvůli nim zvažoval, zda vůbec na šampionát odcestovat. Nakonec se po četných konzultacích a aplikaci kortikoidů do poraněného místa rozhodl, že pojede. „Přesvědčovali mě, že v mnoha případech bolest do tří dnů odezní. Bohužel to není můj případ,“ smutní pětatřicetiletý doyen výpravy. Po příletu sice bolest nějakou dobu ustupovala, při lehkém oštěpařském tréninku před týdnem však pocítil v noze náhlé „rupnutí“.

Následné ultrazvukové vyšetření zjistilo hematom o velikosti dvou a půl centimetrů. Lékaři mu proto nařídili absolutní klid a zákaz chození.  „Nemohl jsem jít dokonce ani s vlajkou na nástup. Jen jsem ležel na pokoji a došel maximálně do jídelny. Ani nevím, jak bylo venku,“ popisuje Dvořák. Po čtyřech dnech odpočinku a lékařských procedur včera zkusil, jak se cítí. I při lehkém tréninku však stále pociťoval bolest. „Při běžném pohybu to ani necítím, ale běhat nemůžu. Jakmile zaberu na špičce, bolí to.“  Následný ultrazvuk ukázal, že místo, aby se hematom vstřebal, ještě více narostl. Pro Tomáše Dvořáka tím šampionát skončil. Není reálné, aby se do pátečního začátku desetiboje dal dohromady.

„Pořád jsem živil naději. Teď mě štve, že jsem sem vůbec odjížděl. Doma jsem mohl udělat spoustu práce, mimo jiné třeba jet se svým svěřencem Antonínem Váchou na závody. Měl dobře rozjetý desetiboj a nedal základ v tyči, třeba bych mu pomohl,“ lituje.

Nyní se soustředí na to, aby pomáhal ostatním atletům výpravy. A nejen jim. „Mluvil jsem s Kravčenkem (běloruský reprezentant v desetiboji), jeho trenér má nějaké problémy. Pokud se neuzdraví, budu Andreje koučovat já,“ říká a naznačuje, že by tato spolupráce mohla pokračovat. „Vyptává se na možnosti, jak by mohl trénovat v Čechách. Táhne ho to sem. Ale zatím má svého běloruského trenéra, takže je to bezpředmětné.“

Pro Dvořáka coby závodníka sezona jistojistě skončila. „Nepůjdu ani Talance, termínově se to kryje se závody v Ústí nad Orlicí, kde budou startovat moji svěřenci. Cítím se být už více trenérem než závodníkem, soutěžím hlavně, abych namotivoval ty svoje démony,“ říká. Má s nimi velké plány. „Mohou se pokusit o limit na OH. Parametry na to mají. Můžu říci, že budu radši, pokud pojedou na Hry oni, nežli já.“ 

Adam Pražák

Vytisknout