přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

14. února 2008, 16:01

Dvořák by kvůli Kladnu vynechal Götzis

Atraktivní tahák si vybrali jako hlavní lákadlo pořadatelé TNT Fortuna mítinku. Dramatická bitva o světové zlato mezi Romanem Šebrlem a Mauricem Smithem z Ósaky by se měla opakovat na kladenském Sletišti.

Do konání akce zbývají ještě více než čtyři měsíce, ale organizátoři už teď dolaďují startovní listinu. Kromě zmíněné dvojice by se 18. a 19. června měli stejně jako vloni představit Andrej Kravčenko a Dmitrij Karpov. „Od obou máme předběžný příslib, po loňské účasti byli spokojeni po atletické i mimosportovní stránce,“ tlumočí jejich slova ředitel mítinku Zdeněk Lubenský. Opět by měl dorazit i Francouz Romain Barras, po zranění se vrací Rakušan Roland Schwarzl.

Tahákem pro české diváky bude i start patrona mítinku Tomáše Dvořáka. Ten dokonce domácímu závodu přikládá takovou váhu, že je ochoten kvůli němu vynechat slavný mítink v Götzisu, byť by se stal se třinácti účastmi tamním rekordmanem. „Ještě to není na sto procent, ale rozhodně nechci opakovat loňský rok,“ připomíná několik starostí s nohou, které ho právě od Götzisu provázely až do konce sezóny.

Patron, trenér, závodník

V Kladně by měl fungovat i jako trenér. „V ideálním případě by měli startovat čtyři mí svěřenci,“ říká. „Zní to možná zvláštně, ale chtěl bych, aby mě někdo z nich porazil. Připravovat se budu tak, abych se nominoval na olympiádu, ale když tam pojedu jako trenér, budu jen rád,“ přiznává trojnásobný mistr světa.

Stejně jako vloni organizátoři oslovili i vícebojařské hvězdy Bryana Claye a Carolinu Klüftovou, ale jejich start není příliš pravděpodobný. „Američané mají deset dní po Kladnu olympijskou kvalifikaci, nemyslím, že by Clay riskoval zranění,“ říká Lubenský na adresu bývalého mistra světa.

Klüftová ještě sama váhá, jestli bude v Pekingu startovat v sedmiboji. „Navíc její kalendář závodů už byl vloni specifický, očekávám, že by i letos startovala jen v Götzisu. Ale přes jejího otce jsme ji oslovili,“ tvrdí Lubenský.

Dvoudenní bitva opět vychází na všední den, letos čtvrtek a pátek. „Už vloni se nám to diváckou návštěvou osvědčilo, navíc nemůžeme jít do kolize s víkendovým mítinkem v Ratingenu,“ líčí Lubenský. TNT-Fortuna mítink se vloni v součtu bodových zisků nejlepších umístil hned za hvězdným Götzisem a pro příští rok usiluje o zařazení do IAAF Combined Events Challenge. „Už jsme odeslali žádost, k přijetí musíme mít uspořádané alespoň dva ročníky,“ vysvětluje ředitel mítinku, proč se do seriálu kladenský mítink nedostal už letos.

Šance pro juniory

Rozpočet akce by se měl i letos pohybovat kolem 6 miliónů korun, chystá se několik doprovodných soutěží. Jednou z nich bude juniorský desetiboj. „Oslovili jsme prvních osm z loňského mistrovství světa do 17 let v Ostravě a další naše nejlepší,“ říká Lubenský.

„Je to taková naše odpověď na to, když se nás všichni ptají, co budeme dělat až skončí Šebrle a Dvořák,“ popisuje motiv k uspořádání juniorského závodu. Jen vicemistru světa z osmiboje Jaroslavu Hedvičákovi komplikuje přípravu zranění ruky z tyčky. „Juniorky budou soutěžit se ženami, protože mají stejné náčiní i překážky, ale vyhlášeny budou samostatně,“ doplňuje Dvořák.

Závody budou připraveny i pro žáky druhého stupně základní škol, ve spolupráci se světovým rekordmanem Janem Želeným se chystá i vložená oštěpařská soutěž.

                                                                                  Michal Osoba (Právo)