Dvojnásobní mistři světa Nazarovová a Washington

pondělí 17. března 2003
Dva atleti v birminghamské National Indoor Areně získali po dvou titulech halových mistrů světa.

Jsou jimi čtvrtkaři Natalija Nazarovová a Tyree Washington. Oba vybojovali zlato na 400 metrů a ve štafetě 4x400 m. Ruská běžkyně si počínala bravurně ve své individuální disciplíně. Jako jediná se ve finálovém běhu na 400 m dostala pod jednapadesát vteřin a zvítězila časem 50,83. Ve štafetě Nazarovová jako finišmenka donesla kolík do cíle v nejlepším světovém čase této sezony 3:28,45. Třadvacetiletá ruská atletka již před Birminghamem znala atmosféru světového šampionátu v hale, a dokonce příchuť zisku zlaté medaile na halovém MS. Před čtyřmi lety startovala v Maebashi, kde se jako členka štafety podílela na ruském triumfu v novém světovém rekordu 3:24,25, který je platný dodnes. Už tehdy nastupovala jako finišmenka a svůj úsek zaběhla za 51,50. V Maebashi devatenáctiletá Nazarovová ještě nepatřila k oporám reprezentace, ale do Birminghamu odjížděla už jako ruská sprinterská jednička. Svou roli splnila bezchybně.

Tyree Washington o svá dvě zlata v Birminghamu svedl dramatičtější souboje než ruská sprinterka. Ve finále na 400 metrů se utkal se dvěma Brity, kteří měli podporu zaplněné haly. Především obhájce titulu Daniel Caines byl Washingtonovi vyrovnaným soupeřem. Američan ho udolal až ve finiši v nejrychlejším čase roku 45,34. Caines si přitom vytvořil osobní rekord časem 45,43. Mimořádně kvalitní závod podpořili i výkony borců na dalších místech. Další Brit Jamie Baulch získal bronz za 45,99 a ve stejném čase doběhl čtvrtý Ir McKee. Jen jedinkrát v historii halových závodů na 400 metrů se stalo, že by hned čtyři účastníci dosáhli času pod 46 vteřin. Bylo to ve finále halového MS 1997 v Paříži. Washingtonův vítězný čas z Birminghamu 45,34 je druhým nejlepším výkonem historie halových světových šamopionátů. Rychleji zaběhl čtvrtku pouze Butch Reynolds před deseti lety v Torontu (45,26). Od štafety USA se téměř na každé atletické akci očekává vítězství. Cestu za titulem v Birminghamu mělo Američanům znepříjemnit kvarteto Velké Británie. Domácí však skončili třetí, dvě vteřiny za vítěznými Američany. Čtveřice Davis, Young, Campbell a Washington ale musela do posledních metrů odolávat Jamajčanům, kteří měli v cíli na Američany minimální ztrátu 12 setin. Finišmen štafety USA Tyree Washington Jamajčana Daviana Clarkea porazil a svým druhým titulem v Birminghamu udělal zlatou tečku za devátým světovým šampionátem v hale.