přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

22. ledna 2004, 15:56

Dvojice českých atletů na pětiutkání do Glasgow

Výškař Bába a čtvrtkař Bláha byli vybráni do mezinárodního družstva pro pětiutkání proti Velké Británii, Rusku, Švédsku a Itálii.Foto: M. Buzek
Týmovými kolegy zástupců české atletiky budou v sobotu 24. ledna ve skotském Glasgow mimo jiné elitní americký sprinter Tim Harden, jeho krajan James Davis, který kromě startu na 200 m bude partnerem Bláhy ve štafetě na 4x400 m, či britský vytrvalec John Mayock. Mezi ženami se v dresu týmu složeného z atletů celého světa objeví úřadující mistryně světa v hale i pod otevřeným nebem na 800 m Maria Mutolaová z Mozambiku nebo ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová, držitelka světového rekordu. Právě do tyčkařského sektoru budou nejvíce upřeny zraky diváků, protože se Isinbajevová střetne se svou reprezentační kolegyní Světlanou Feofanovovou, a obě Rusky ohlásily útok na překonání halového světového rekordu.
Ten dosud drží Feofanovová, když svůj loňský triumf na halovém MS v Birmingahmu korunovala výkonem 4.80 m. Jako motivaci vypsali pořadatelé mítinku za světový rekord prémii 30.000 amerických dolarů.   

Glasgowská Kelvin Hall bude svědkem soubojů v celkem šestnácti disciplínách, z toho dvanácti běžeckých. Sobotní program potrvá tři hodiny a ve 14.30 hodin SEČ ho zahajuje silně obsazená výška mužů s českým borcem Jaroslavem Bábou. „Jarda je na tom perfektně po zdravotní stránce, psychicky je taky v dobré pohodě,“ konstatoval trenér vítkovického výškaře Aleš Duda, který se svým svěřencem do Skotska neodcestuje. V uplynulém týdnu Bábovi podle plánu naordinoval volnější tréninkové dávky než před začátkem sezony. „Tento víkend v Hustopečích jsme ještě závodili z plného tréninku, teď už jsme zvolnili. Do mistrovství světa se chceme držet rytmu jeden závod za týden,“ uvedl Duda. Jaroslav Bába se 17. ledna stal vítězem 5. ročníku mezinárodního mítinku Hustopečské skákání, na kterém si výkonem 2.28 m zajistil účast na světovém halovém šampionátu v Budapešti a potvrdil limit na olympijské hry v Aténách. „Teď už má Jarda definitivní klid. V Glasgow to bude zase jiné než v Hustopečích. Nebude se skákat na parketách, očekávám podobné podmínky jako na Strahově, kde minulý týden v tréninku skákal dvě stě dvacet z pěti kroků. Uvidíme, co tam provede,“ usmál se Duda. Své kvalitní soupeře v pětiutkání Bába už dobře zná. Nejzvučnějším jménem bude Stefan Holm ze Švédska, úřadující halový mistr světa. V barvách Ruska nastoupí Michail Cvetkov, spolu s Bábou a Tomášem Janků vedoucí muž letošních světových tabulek. Italové do soutěže nasadili Filippa Campioliho, domácí Bena Challengera. 

Karel Bláha pro následující období plánoval zejména starty na zahraničních podnicích, a tak mu nabídka do Glasgow zapadla do programu halové sezony. „I když to beru jako vcelku běžný závod, je pro mě čest, že jsem byl vybrán do týmu světa. Určitě to bude zajímavá zkušenost,“ poznamenal finalista ME 2002 ke své účasti v pětiutkání. Bláha dosud neví, který úsek mu pořadatel přidělí, ani s jakými závodníky se v sestavě potká. „M
ěl by to být jeden Ir, jeden Američan a doplní nás snad jeden Brit,“ tlumočí svěřenec Dalibora Kupky neoficiální zprávu, „asi tam ani nebude žádný trénink, u delší štafety není nutné nacvičovat předávky. Všechno podstatné se dozvím až na místě.“ Před dvěma lety po úspěšném vystoupení na evropském šampionátu startoval Bláha ve výběru Evropy na Světovém poháru v Madridu. Štafeta na 4x400 m s českým běžcem na posledním úseku však byla diskvalifikována. V glasgowské hale štafeta uzavírá časový pořad, měla by odstartovat v 17.22 hodin SEČ.

Čeští atleti na pětiutkání GBR–RUS–SWE–ITA–výběr světa, 24. 1. 2004 Glasgow (Brit.):

Začátky disciplín jsou uvedeny v SEČ

14:30  Jaroslav Bába (výška)
17:22  Karel Bláha (4x400 m)

Tomáš Klement

Vytisknout