přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

Dvojí lákadlo na MČR ve vícebojích

Nejen souboje o republiková žezla, ale i steč olympijského limitu uvidí atletičtí příznivci od pátku v Hradci Králové.

Po tři dny bude probíhat na místním atletickém stadionu na Eliščině nábřeží akce, jejíž oficiální název zní Mistrovství republiky mužů, žen, juniorů, juniorek, dorostenců, dorostenek, žáků a žákyň ve vícebojích. Po roce se tak podle tradičního modelu sejdou na jednom stadionu vícebojaři všech kategorií. 

Příležitost usednout na český vícebojařský trůn si nechá ujít málokdo. Kromě desetibojařských hvězd Dvořáka a Šebrleho, kteří dolaďují formu na OH v Aténách, a Zuzany Hejnové, aktuálně reprezentující na juniorském mistrovství světa v Grossetu, se v Hradci Králové představí kompletní domácí špička, navíc okořeněná zajímavými hosty ze zahraničí. Mimo mistrovskou soutěž bude startovat například Vassiliki Delinkolaová z Řecka (11. v individuálním hodnocení v Superlize EP 2004) nebo její krajan Ifthimios Andreoglou, účastník letošní 1. ligy Evropského poháru. Tahákem soutěže mužů bude Maďar Zsolt Kürtösi, jehož maximum v této sezoně činí výborných 7631 bodů. Startovní pole obohatí i Slovák s českým pasem Peter Sóldos. 

Na zisk českého titulu v mužském desetiboji favorizují dosavadní výsledky z této sezóny Jiřího Rybu. V italském Desenzanu zvládl závodník Olympu Praha získat 7784 bodů, což ho aktuálně řadí na třetí místo letošních českých desetibojařských tabulek (hned za Romana Šebrleho a Tomáše Dvořáka). Také na závodu 1. ligy EP 2004, který se konal začátkem měsíce v nizozemském Hengelu, obsadil z kvarteta našich reprezentantů nejlepší pozici. Za 7477 bodů skončil na nepopulárním čtvrtém místě.

O titul se s ním jistě bude chtít poprat jeho reprezentační kolega Milan Kohout. Už proto, že mu prvenství na loňském šampionátu ve Staré Boleslavi těsně uniklo, a na vítěze Víta Zákouckého se musel dívat ze stříbrné pozice. V Hengelu skončil Kohout desátý, letošní  nejlepší desetiboj absolvoval 9. června na domácí půdě v Liberci, kde získal 7232 bodů.

Mezi kandidáty medaile se řadí i zkušený Jan Poděbradský s kvalitním osobním rekordem 8314 z roku 2000, Dominik Špiláček, který se ani jako benjamínek neztratil v 1. lize EP v Hengelu, domácí reprezentační stálice Pavel Havlíček či dvojnásobný mistr a pětinásobný medailista republikových šampionátů, obhájce bronzu Aleš Pastrňák. 

Jestliže o šancích jednotlivých závodníků v klání desetibojařů můžeme spekulovat, ženský sedmiboj má favoritku jasnou. Pro republikový titul, a především pro splněný limit na olympijské hry, do Hradce Králové přijede Michaela Hejnová. „Je to pro mě poslední šance kvalifikovat se do Atén. Věřím, že limit splním, i když je pro mě těžké udržovat si vrcholnou formu tak dlouho,“ narážela Hejnová na skutečnost, že stačilo málo k jistotě startu na olympijských hrách už před více než měsícem. Na vícebojařském mítinku ve francouzském Arles nasbírala výtečných 6174 bodů, ale výkon jí kvůli nepovolené podpoře větru ve třech měřených disciplínách nemohl být uznán.   

Mezi hlavní soupeřky Hejnové v mistrovském sedmiboji by měly patřit především její reprezentační kolegyně Renata Horáková z TEPO Kladno, letos v Liberci 5293 bodů, a Šárka Beránková, která v loňských tabulkách šlapala Hejnové na paty výkonem z Desenzana 5682 bodů. Bez šancí nebudou ani české reprezentantky Petra Šindelářová a Blanka Skřivánková.

Program republikového šampionátu začíná na stadionu na Eliščině nábřeží v Hradci Králové v pátek 16. července od 10.30 hodin. Úvodní den mistrovství se představí nejmladší kategorie, oba víkendové dny se pak střetnou vícebojaři seniorských kategorií. Úplný seznam vítězů bude znám v neděli po 18. hodině.

Propozice MČR ve vícebojích 2004 naleznete ZDE.

Tomáš Klement, Adam Pražák

Vytisknout