přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Dvě medaile bychom přivézt měli

Šéftrenér Václav Fišer považuje za reálné, že česká výprava přiveze z mistrovství Evropy do dvaadvaceti let dva cenné kovy. "Když se zadaří, může být i lépe."

Na minulém evropském šampionátu dvaadvacítek v roce 2005 v Erfurtu získala Česká republika tři medaile. Jaroslav Bába vyhrál výšku výkonem 229 centimetrů, dvě bronzové placky přivezli překážkář Stanislav Sajdok (13.66) a chodkyně Barbora Dibelková (1:34:44). Pro letošní počítá Václav Fišer s tím, že budeme mít medailisty alespoň dva. "Měla by to být dvě děvčata a sice Denisa Ščerbová v dálce a Zuzana Hejnová na překážkách." Zajímavé výkony však očekává od celé řady reprezentantů: "Finálových umístění bychom měli mít více a třeba se podaří i útok na další medaili."

Denisa Ščerbová má z přihlášených dálkařek nejlepší osobní i letošní výkon. Je papírově nejlepší z naší výpravy a aspirantkou na jednu z medailí. "Asi si pro jednu z medailí jede, ale dálka je riziková disciplína," varuje šéftrenér Václav Fišer. Bronzová medailistka z halového mistrovství Evropy v Birminghamu je již v Maďarsku na soustředění.

Druhým žhavím želízkem v ohni bude podle šéftrenéra překážkářka Zuzana Hejnová. "Jen dvě ze závodnic umí zaběhnout rychleji, Zuzka bude na medaili útočit, letí si do Debrecenu pravděpodobně i pro ostrý limit IAAF na mistrovství světa." To by pro Hejnovou znamenalo zároveň vylepšení českého rekordu na 55.60 sekund či lépe. Ale Hejnová formu má, již na Memoriálu Josefa Odložila běžela čas 56.01, přičemž sama přiznala, že na předposlední překážce jí nevyšel krok a téměř se zastavila. Papírově silnější soupeřky jsou na trati 400 m překážek jen Irina Obedinová z Ruska (55.12) a Rumunka Angela Morosanuová (54.40).

Dálkař Roman Novotný zůstal na domácím mistrovství v Třinci jen dva centimetry za osmimetrovou hranicí. "Roman má výborné náběhové rychlosti a věřím, že zaútočí na limit pro Ósaku," říká Fišer. Podle startovních listin pro Debrecen dokázal z přihlášených pouze Polák Marcin Starzak letos vylepšit svůj osobní rekord na výkon přes osm metrů (813). "Platí zde ale to samé jako u Ščerbové," dodává Fišer. "Že sice Roman má formu, ale dálka je nevyzpytatelná."

Velkou neznámou bude podle šéftrenéra výkon oštěpaře Jana Syrovátka. Svěřenec Jana Železného sice již v květnu hodil 78.17 metrů, ale od té doby nezávodil. "Léčil si loket. Navíc na něj budou čekat dva borci s maximy přes osmdesát metrů."

Finálových umístění by se měli dočkat také další z našich reprezentantů. Patří k nim především tyčkařka Romana Maláčová, chodkyně Zuzana Schindlerová, Remigius Machura v kouli, či Lenka Ledvinová v kladivu. "Věřím, že celá naše širší špička na finále dosáhne," uzavírá Fišer: "Stejně jako mužská štafeta na 4x100 metrů. Ta by při dobrém výkonu mohla obsadit i čtvrté místo."

V pořadí šesté mistrovství Evropy do 22 let začíná ve čtvrtek 12. července a končí v neděli. Česká výprava čítá 28 závodníků. Předběžné startovní listiny naleznete zde.

David Klempíř

Vytisknout