přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Dvě favoritky sprintů selhaly

Kanter králem disku, Ramzi patnáctistovky. Richardsová i Jonesová nezvládly roli favoritek na čtvrtce, resp. stovce s překážkami.

Čtyřstovka se stala kořistí šampionky z loňského MS Christine Ohuruoguové. Britka rozhodla závod nejrychlejším závěrem v cíli jí změřili 49.62. O sedm setinek zpět zůstala další mocně finišující Shericka Williamsová. Až za Jamajčankou byla favoritka Sanya Richardsová, která finále rozběhla příliš rychle a nakonec mohla být ráda alespoň za bronz, také ještě v čase pod 50 vteřin (49.93).

Lolo Jonesová byla v čele stovky překážek, zaškobrtnutí na jedné z posledních překážek ji však stálo dobré umístění skončila sedmá. Zlato získala za 12.54 jiná Američanka, na první velké akci závodící Dawn Harperová. Dalších pět závodnic se vešlo do pouhých pěti setin, z medailí se radovaly Australanka Sally McLellanová (stříbro) a Kanaďanka Priscilla Lopes-Schliepová (bronz), obě za 12.64.

Gerd Kanter ovládl diskařské finále. Mistr světa z Ósaky vyhrál pokusem 68.82 metru ze čtvrté série. Přesně o metr za ním skončil od začátku vedoucí Piotr Malachowski. Bronz bere obhájce aténského zlata Virgilijus Alekna pouhé 3 cm za druhým Polákem.

Záverečnou patnáctistovku pro sebe získal Rashid Ramzi. Reprezentant Bahrajnu nedal drtivým závěrem prakticky nikomu šanci v čase 3:32.94. Stříbro bral Keňan Asbel Kipruto Kiprop, který jako jediný jakž takž držel krok s vítězem, zůstal o 17 setin zpět. Bronz putuje do Austrálie zásluhou Nicholase Willise (3:34.16), který uspěl v klubku zbylých závodníků.

Další důkaz o famózní formě dnes předložil zaplněnému hledišti Ptačího hnízda světový rekordman v běhu na 100 metrů Usain Bolt. Jamajský sprinter dnes v semifinále dvoustovky ukázal, že v jeho silách je podle všeho překonat i na této trati historické maximum, které drží od her v Atlantě 1996 Američan Michael Johnson. Bolt viditelně vypustil celou cílovou rovinku, přesto dosáhl času 20.09 sekundy. Johnsonův rekordní čas má hodnotu 19.32, Bolt přijel do Pekingu s osobním rekordem 19.67. Ve středu, den před 22. narozeninami, může vytáhlý Jamajčan zkompletovat sprinterský double, který se naposledy povedl na olympiádě Carlu Lewisovi v Los Angeles 1984.

Na ženské dvoustovce se schyluje k velké odvetě za finále poloviční trati, v němž Jamajka deklasovala velmoc USA. Do středečního semifinále postoupilo z meziběhů opět po třech sprinterkách z obou zemí, nejlepšího času dosáhla stříbrná medailistka ze stovky Sherone Simpsonová (22.60). Spojené státy budou spoléhat na úřadující mistryni světa a obhájkyni stříbra Allyson Felixovou, jež byla z tria Američanek nejrychlejší (22.74). Jamajčanky mají v sestavě místo olympijské vítězky ze stovky Shelly-Ann Fraserové šampionku z Atén Veroniku Campbellovou-Brownovou. Finále je na programu ve čtvrtek.

ČTK, mip