Dvaadvacítky zdobí Maslákův sprinterský víceboj

sobota 1. září 2012
Mistr Evropy v běhu na 400 m Pavel Maslák je největší hvězdou probíhajícího MČR do 22 let. A své role se zhostil opravdu řádně, když startuje hned na čtyřech sprinterských tratích. Stovku už vyhrál v rekordu mistrovství, úspěšný byl i se štafetou Dukly.

Pavel Maslák pojal národní šampionát atletů do 22 let ve velkém stylu, a i když nejspíš většinu startů nepůjde naplno, šíře záběru svěřence Dalibora Kupky je obdivuhodná. První den mistrovství, které se stejně jako premiéra šampionátu před deseti lety koná na pražském stadionu v Edenu, se nejprve v rychlém sledu bez většího úsilí kvalifikoval do finále stovky a čtvrtky, posléze jej už čekala první bitva o medaile. A to hned ta pro něj nejobtížnější – závod na sto metrů. Zvládl ji na výbornou, když navzdory protivětru 0.2 m/s a chladnému a dosti deštivému vyhrál v čase 10.57, čímž vyrovnal rekord šampionátu, který byl od roku 2007 v držení Ondřeje Bendy. „Takový dobrý čas mě hodně překvapil. V této sezoně nemám moc dobré starty, kdyby se mi povedl lépe, mohlo to být ještě lepší,“ prohlásil Maslák, který následně ještě spolu s kolegy z Dukly Praha Helceletem, Šťastným a Zichem získal titul také ve štafetě na 4x100 m. Zítra Masláka čeká dokončení mise na čtvrtce a boj o další titul na poloviční trati.

Maslák nebyl jediný, kdo dnes přepisoval rekordní statistiky šampionátu. V disku se k němu přidal Tomáš Voňavka, který vlastní maximum z loňského roku překonal už v první sérii, kdy hodil 60.01 m a pak ještě na samý závěr soutěže přidal půldruhého metru na 61.53. Zdatným konkurentem mu byl Marek Bárta, i on výkonem 58.67 m překonal původní rekord. Nemnoho chybělo k zapsání do rekordních listin Petru Peňázovi, který vyhrál stodesítku překážek za 13,83 (+1.1). Rychlejší byl v relativně krátké historii šampionátu jen Martin Mazáč, který vloni běžel ještě o pět setin rychleji.