přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

26. srpna 2010, 12:06

Dvaadvacítky o tituly potřetí na jižní Moravě

Devátého mistrovství kategorie do 22 let se po Hodonínu a Uherském Hradišti zhostí tentokrát Břeclav. Obhajovat republikové tituly přijede na víkend 28. a 29. sprna až dvacet tři loňských šampionů.

Stadion v Břeclavi pamatuje žákovský šampionát před třemi lety a znají jej dobře také středoškoláci, kteří tu budou letos už popáté závodit při říjnovém celostátním finále Corny poháru. Mistrovství ČR do 22 let tu však o nadcházejícím zažije premiéru. Jednou z nejzajímavějších postav na startu bude nepochybně oštěpař Petr Frydrych, obhájce zlata a výtečného rekordu šampionátu této kategorie 84.96 z Plzně.

„Bude to stejné jako loni, dva dny po Bruselu budu házet tady,“ připomněl svěřenec Jana Železného ve středu. „V Plzni jsem pak hodil o šest metrů víc, tak doufám, že to bude tentokrát na Diamantové lize lepší,“ usmál se Frydrych při vzpomínce na loňský rekordní pokus, „chtěl bych tam uhájit celkové třetí místo. Ale v Břeclavi chci hodit také daleko, se závodem počítám a těším se na něj celý rok.“

Utká se tu především se svým novým tréninkovým parťákem Jakubem Vadlejchem, který přechází od Rudolfa Černého spolu s Barborou Špotákovou. „Ve větším kolektivu bude určitě větší sranda, navíc se můžeme v různých fázích tréninků více doplňovat. Bude to přínos pro obě strany,“ komentoval novinku Frydrych.

Šampionát slibuje velkou řadu útoků na úspěšnou obhajobu titulu z Plzně, nejen v oštěpu s Frydrychem. Celkem v dalších 22 disciplínách se může z prvenství radovat loňský šampion. Nikol Ogrodníková bude dokonce po roce sahat po double, na západě Čech se jí podařilo zvítězit v oštěpu i na 100 metrů překážek. Snadné to mít nebude, v první z disciplín ji čeká talentovaná juniorka Irena Šedivá, nad překážkami pak vícebojařka Kateřina Cachová, nebo semifinalistka MS juniorů Tomková a finalistka olympiády mládeže dorostenka Sotáková. Dokonce v obou případech může Ogrodníkovou potrápit sedmá z mistrovství Evropy v sedmiboji  Eliška Klučinová.

Ve všech hladkých běžeckých disciplínách mužů (vyjma pětky) by se měli na startu objevit loňští šampioni, všichni budou mít na startu minimálně jednoho silného soupeře. Snad jen Pavel Maslák své soupeře na dvoustovce významněji převyšuje, ovšem zatím má přihlášeny všechny tři sprinty od 100 do 400 metrů. Václav Zich na stovce nemá letos pro zranění takovou formu, potýkat se bude především s juniorem Martinem Říčařem, na čtvrtce Petra Vaňka čeká zejména Jaroslav Hedvičák.

Velmi zajímavou podívanou slibuje půlka, vedle Martina Hrstky, počítejme i se šampionem mezi dospělými z Třince Janem Kubistou nebo juniorským reprezentantem Miroslavem Burianem. Otevřený boj čeká na patnáctistovce Petra Vitnera a spol., stejně jako na pětce a stýplu, kde navíc již chybí obhájce Kocourek. Podobná situace nastala i na překážkových sprintech, kde loňští šampioni nestartují – Mazáč pro zranění, Prorok kvůli věku.

Ve skokanských disciplínách je jasným favoritem tyčkařské soutěže finalista nedávného mistrovství Evropy Jan Kudlička, složitější pozici mají Ondřejové – Stolín ve výšce a Sobotka v dálce, podobně jako v koulařském sektoru Vladislav Tuláček a mezi diskaři Tomáš Voňavka.

V hladkých sprintech žen svedly před rokem duely Kateřina Čechová a Monika Táborská, z nichž obě vyšly s jedním titulem, prvně jmenovaná ze stovky, její oddílová kolegyně pak z dvojnásobné trati. Na půlce budeme sledovat zajímavý souboj talentovaných juniorek, loni stříbrné Sylvy Škabrahové a bronzové Diany Mezuliáníkové. Na dvojnásobné trati čeká těžká obhajoba jejich vrstevnici Kristiinu Mäkiovou, zejména proti zkušenější Lucii Sekanové, podobně jako na čtvrtce překážek Kamilu Němcovou proti účastnici ME Kristině Volfové. Zopakovat si loňské triumfy budou chtít také na pětce juniorka Michaela Šaršoňová, na stýplu Karolína Grohová.

Ve skokanských sektorech budou o nejvyšší stupínek, který obsadily vloni, usilovat juniorská výškařka Magdalena Nová a trojskokanka Lucie Májková. V dálce bude jednoznačnou favoritkou loni stříbrná Kateřina Cachová, v tyči je soutěž otevřená pro více závodnic. Pozici obhájkyně titulu v disku bude Kateřině Klausové chtít znesnadnit juniorská reprezentantka Jitka Kubelová. V kladivu Tereza Králová loni překvapila Kateřinu Šafránkovou, obě si svůj souboj budou moci zopakovat i v Břeclavi.

V osmi ročnících MČR od 2002 tři atleti dokázali nasbírat pět titulů v jedné disciplíně, v kouli Remigius Machura, tyči Jiřina Ptáčníková a kladivu Lenka Ledvinová. Posledně jmenovaná k tomu přidala i jeden koulařský triumf a s celkem šesti zlaty patří mezi tři nejúspěšnější atlety mistrovství. Vedle ní si Kristina Bažatová a Milan Kocourek půltucet titulů rozdělili rovným dílem mezi 100 a 200 m, resp. mezi pětku a stýpl.

Šampionát otevírá v sobotu 28. srpna v deset hodin Atletika pro děti, další z představení projektu Českého atletického svazu, který má přitáhnout naše nejmenší k pohybové aktivitě. Především děti od 5 do 11 let, případně mladší, si zde budou moci vyzkoušet pestrou škálu atletických disciplín na sadě, speciálně pro vyvinuté právě pro ně. Běh, překážky, skok a hod – to vše nabízí Atletika pro děti nenásilnou, přístupnou formou. Více o celém projektu na www.atletikaprodeti.cz O půl hodinu později, tedy v 10:30 už začíná samotný program MČR. V neděli 29. 8. se startuje v jedenáct hodin a vše vyvrcholí závěrečnými štafetami před třetí hodinou odpoledne.

Michal Procházka

Vytisknout