Dvaadvacítky na mezistátku stříbrné

sobota 16. července 2016
Ve slovinském Mariboru se konalo mezistátní utkání do 22 let. V konkurenci Polska, Slovinska a Maďarska obsadili naši atleti v obou kategoriích druhá místa.

Muži

O dvě individuální vítězství mužského týmu se postarali Vít Müller na čtvrtce překážek a Jan Friš na pětce. Semifinalista nedávného evropského šampionátu v Amsterdamu Müller uhájil své vítězství o tisíciny před Polákem Patrykem Adamczykem. O vítězi musela rozhodnout až cílová fotografie. Oba borci zaběhli 50.84. Friš měl nejrychlejší finiš v závodě na 5000 metrů a vyhrál za 14:54.00. Český double doplnil druhý Jakub Zemaník (14:55.00)

Druhé místo vybojoval Lukáš Hodboď na hladké čtvrtce, když proběhl cílem v čase 47.42. Jedno běžecké stříbro získal pro český tým stýplař Michal Šmahel (9:12.85) a stejného umístění dosáhl Jiří Zeman v trojskoku, jehož nejdelší pokus měřil 15.35. Druhé byly i obě štafety. Ta sprinterská ve složení Vojtěch Kolařčík, Michal Tlustý, Vojtěch Svoboda a Zdeněk Stromšík finišovala za 41.64. Kvartet čtvrtkařů Lukáš Hodboď, Filip Šnejdr, Albert Holibka a Vít Müller doběhl za vítěznými Poláky v čase 3:11.83.

Na bronzový stupínek pak vystoupali oštěpař Jan Kubeš za výkon 71.57 a také Michal Tlustý na dvoustovce. Ten tuto distanci zvládnul za 22.22.

V celkovém hodnocení zvítězili Poláci se součtem 253 bodů. Druzí byli čeští muži, kteří posbírali 166 bodů a nechali za sebou třetí Maďary (145 b.) a čtvrté Slovince (100 b.)

Ženy

České ženy si připsaly celkem tři individuální primáty. Závod na 800 metrů ovládla Alena Ulrichová v čase 2:05.66. Roli favoritky potvrdila i Lucie Koudelová. Svěřenkyně Petra Habáska, která též závodila i na ME v Amsterdamu, zvítězila za 13.49. Nejrychlejší byla i štafeta žen na 4x100 metrů ve složení Klára Seidlová, Anna Švecová, Martina Hofmanová a Lucie Koudelová. Výsledný čas této čtveřice byl 45.78.

Hned pro dvě druhá místa si doběhla sprinterka Martina Hofmanová, která byla stříbrná na stovce za 12.19 a poté i na dvojnásobné trati v čase 24.22. Druhá byla i stýplařka Monika Hrachovcová (10:27.60) a výškařka Nikola Strachová (179). Dělenou druhou příčku zaznamenala ještě tyčkařka Rebeka Šilhanová za rovné čtyři metry.

Bronzového umístění dosáhlo dalších pět českých reprezentantek, a to kladiváka Pavla Kuklová (57.03), trojskokanka Anna Zekuciová (12.30), mílařka Renata Vocásková (4:34.32) a o třetí místo se na trojce podělila Moira Stewartová s Terezou Zimovjanovou, když obě závodnice proběhly cílem v čase 10:02.00.

V soutěži žen zvítězila též reprezentace Polska, která vybojovala 257.5 bodu. Češky byla druhé se 176.5 body. Třetí skončily Maďarky (127 b.) a čtvrtou pozici obsadily domácí Slovinky (99 b.)

Petr Jelínek, foto: Jakub Uher