přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Dvaadvacítky míří do Mariboru

Pro mezistátní trojutkání jsou naši reprezentanti favority. Naopak "mezistátko" žáků postrádá výrazné talenty. Utkání se odehrají v sobotu a v neděli.

 

                            Foto: Josef ČechVe stínu Světového atletického finále se ve víkendových dnech uskuteční hned dvě mezistátní utkání. V kategorii dvaadvacetiletých se naše silná generace střetne v Mariboru s Maďarskem a domácím Slovinskem. V Třebíči budou pro změnu závodit česko - slovenští žáci v trojutkání ČR "A", ČR "B", Slovensko.

MU "22"
Sobotní den bude patřit dvaadvacítkám. Každoroční mezistátní utkání se loni konalo v Plzni za sestavy ČR - Francie - Maďarsko - Španělsko, přičemž poslední jmenovaní závodili vinou nekompletního týmu mimo soutěž. Na domácí půdě jsme skončili druzí za suverénní Francií. Letos hostí utkání slovinský Maribor a kromě domácích soupeřů na nás čekají ještě Maďaři. "Soupeři se mění, protože pro dvaadvacítky uzavíráme kontrakty vždy jen na jeden rok," říká k tomu šéftrenér Václav Fišer. "Bereme toto utkání hodně motivačně pro mladé, kteří absolvovali nedávno domácí šampionát. Nominace na mezistátní utkání dává větší zvuk medailím z MČR 22."

Právě kategorie do dvaadvaceti let letos velice úspěšně reprezentovala jak na mistrovství Evropy v Debrecínu, tak i v Hengelu na ME juniorů. "V Maďarsku jsme soupeře, se kterými se utkáme, doslova převálcovali a v sestavě nechybí ani medailisté z tohoto šampionátu. Proto doufám v jasné vítězství," věří Fišer. "Sice se nám řada lidí omluvila, mimo jiné Kudlička kvůli tyčím, Žilka ze zdravotních důvodů a Ščerbová s Hejnovou a Burešovou kvůli dlouhé sezoně. Přesto našemu výběru věřím, zůstává tam hodně zvučných jmen."

Mezi těmito jmény figurují například medailisté z Debrecínu - Vojtěch Šulc na dvoustovce, Roman Novotný v dálce (ale i ve výšce), či vrhač Jan Marcell. V kouli doplní Marcella Remigius Machura, v disku Vladislav Tuláček. Mezi favority na vítězství v disciplíně má šéftrenér zakřížkovaného Petra Frydrycha v oštěpu, stejná značka je i u štafet. Ty poběží ve stejném složení jako na ME 22, kde doběhlo naše kvarteto v mnohem silnější konkurenci na 4. místě. Na osmistovku nastoupí juniorský mistr Evropy ve stýplu Jakub Holuša. Podobně jako mužská štafeta je favorizovaná i ta ženská na 4x100 metrů. Tyčkařský sektor by měly opanovat talentované skokanky Maláčová - Ptáčníková, skvostně zní také duo pro kladivo: Šafránková - Ledvinová. "Ve dvaadvacítkách jsme zkrátka silní, je to dobrá generace," uzavírá Václav Fišer. "Proto se budeme snažit o to, aby se příští rok toto mezistátní utkání konalo opět v České republice."


MU "15"
Mezistátní trojutkání žáků probíhá oproti dvaadvacítkám již léta v ustálené podobě. Nastupují vždy dva české a jeden slovenský tým, přičemž v hostování se obě země pravidelně střídají. Letos proběhnou závody v Třebíči v neděli 23. září. S pravidelností končilo v minulých letech pořadí následovně: 1. ČR "A", 2. ČR "B", 3. Slovensko. "Pořadí by se ale mohlo trochu změnit," obává se Jiří Kreuter, reprezentační trenér mládeže. "Atleti jako Říčař, Zich a další jsou již v dorostenecké kategorii a v letošním roce nemá naše sestava ve svém středu výrazné talenty." K tahounům by tak měli patřit především překážkáři Jan Hrnčíř a Matěj Novotný. Druhého jmenovaného připravuje v Brně Jiří Hudec, bývalý čs. rekordman a stříbrný z HME 1985. Mezi dívkami je podle Kreutera nadějným objevem sprinterka Michaela Kučerová a překážkářka Markéta Mikešová, jedničkou pak žákovská rekordmanka ve skoku vysokém Magdalena Nová (1.82). "Tito všichni jsou ovšem v českém áčku, proto se obávám, že Slováci by po letech mohli porazit naše béčkové družstvo," domnívá se Kreuter.


Kompletní sestavy pro víkendová mezistátní utkání naleznete v sekci Splněné limity.

David Klempíř

Vytisknout