přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

16. ledna 2010, 22:31

Dva limity z Lucemburku

Na soupisku pro světový šampionát v hale byla vepsána první jména. V Lucemburku se o to postaraly půlkařka Lenka Masná a tyčkařka Jiřina Ptáčníková.

Půlkařka Lenka Masná se na letošní halovou  sezonu připravovala především venku, což bylo v poslední době spojeno s dennodenním odhazováním sněhu ze zapadlé dráhy. Dřina se však vyplatila a čtyřiadvacetiletá svěřenkyně Jiřího Sequenta slaví už po druhém závodě splnění nominačního kritéria pro březnové HMS v katarském Dauhá.

 

Pozoruhodný je i způsob, jakým  výsledného výkonu 2:01.85 (a zlepšení halového osobního maxima o více než dvě vteřiny) dosáhla. Stejně jako v pondělí, kdy vyhrála akademické mistrovství, běžela totiž systémem star-cíl.  „Byl to zase solozávod. Myslela jsem si, že by z toho mohl být lepší čas, než zkraje týdne, ale že to bude o tolik, to jsem nečekala. Jsem maximálně spokojená,“ líčila z Lucemburku Masná, která tak výtečně navázala na úspěšnou letní sezonu, v níž si zlepšila osobní maximum na 2:00.10 a probojovala se do semifinále světového šampionátu v Berlíně.

 

Stejně jako Masné přinesl druhý závod v sezoně nominační radost tyčkařce Jiřině Ptáčníkové. Vítězce loňské Světové univerziády k tomu stačilo skočit 440 cm. „Ze začátku to ale vypadalo úplně příšerně. Začala jsem skákat až dvě a půl hodiny po zahájení soutěže, dokonce jsem na sektoru usnula a trenér mě musel budit. Cítila jsem se hrozně unavená,“ líčila Ptáčníková, které se však přesto všechno povedlo založit na 417 cm. „Pak jsem si nechala nastavit 431 cm, abych měla skočeno víc než Pavla (Rybová), která včera skočila 4.30 m. To se mi povedlo překonat napodruhé, což mě nakoplo. Limit jsem pak skočila krásně napoprvé,“ doplnila svěřenkyně trenérského dua, jež tvoří její otec Františka Ptáčník a Nikolaj Goroškov.

 

Třiadvacetiletá tyčkařka, v tu dobu již dlouho jistá vítězka soutěže, se pak ještě pokoušela skočit nový osobní rekord 456 cm. „Málem to vyšlo. Měla jsem nové tyče a chtěla je otestovat. Skákalo se mi s nima výborně,“ pochvalovala si čerstvá limitářka Ptáčníková.

 

V Lucemburku se vedlo i dalším Čechům. Čtvrtkař Pavel Jiráň zastavil v nakonec jen dvoučlenném finále A časomíru na 47.36 s a o setinu porazil svého jediného konkurenta v běhu Marka Ujakpora ze Španělska. Oldřiška Marešová vyhrála výšku po výkonu 185 cm, když třetí skončila Jitka Moudrá, která skočila o 6 cm méně. Druhé místo mezi  tyčkaři obsadil Lukáš Bechyně, jemuž se povedlo překonat 541 cm.

Výsledky z mítinku v Lucemburku naleznete zde.

Adam Pražák

Vytisknout