Dva limity z Düsseldorfu

středa 1. února 2017
Česká atletika měla čtyřnásobné zastoupení na mítinku World Indoor Tour v německém Düsseldorfu. Čtvrtkař Pavel Maslák a mílař Filip Sasínek zaběhli limity pro HME do Bělehradu.

Maslák byl nejrychlejší v součtu obou běhu na 400 metrů. Dvě kola zvládl za 46.00. Tím suverénně zdolal limit na HME do Bělehradu a navíc zařadil se na druhé místo letošní světových tabulek za Američana Michaela Cherryho. "Rozběhl jsem závod pomaleji než jsem chtěl. Doufal jsem v čas pod 46 vteřin. Věřím, že kdybych za sebou více cítil soupeře, byl by z toho rychlejší čas. Ale na první čtvrtku v sezóně to není špatné. Těším se, co předvedu před domácím publikem v Ostravě," vzkázal. Pavlův očekávaný největší soupeř Bralon Taplin z Grenady běžel v úvodním běhu 46.25. Třetí nejrychlejší čas patří Slovinci Lukovi Janezičovi (46.47).

Filip Sasínek si zajistil v závodě na 1500 metrů účast na halovém evropském šampionátu i v této disciplíně, když proběhl cílem na pátém místě za 3:41.88, čímž s přehledem vyhověl nominačním kritériím. Navíc zaostal jen půl vteřiny za svým halovým osobním rekordem. Patnáctka byla keňskou záležitostí. Hned první tři místa obsadili borci z této běžecké velmoci. První byl Elijah Manangoi v nejlepším letošním světovém výkonu 3:37.62. V napínavém finiši porazil svého krajana Bethwela Birgena (3:37.81). Třetí Silas Kiplagat běžel 3:40.74.

Na půlce jsme měli zastoupení v Honzovi Kubistovi, který doběhl na pátém místě v čase 1:47.89, tedy o osmadvacet setin pomaleji než v sobotu ve Vídni. Závod na čtyři okruhy vyhrál Polák Adam Kszczot, jenž se časem 1:46.17 posunul do čela letošních světových tabulek. Druhý byl Keňan Nicholas Kipkoech v novém osobáku 1:46.89 a pod 1:47 se dostal ještě třetí Američan Erik Sowinski (1:46.96). Mezi ženami přesvědčivě kralovala Polka Joanna Jozwiková v letošní nejrychlejší světové půlce 2:00.91.

Petr Svoboda dokázal hladce postoupit z rozběhu na 60 metrů překážek a stačil mu k tomu čas 7.68. Na chlup stejný výkon předvedl i ve finále a byl pátý. Strhující souboj o vítězství svedli Španěl Orlando Ortega a Francouz Dmitri Bascou. Oběma se podařilo vylepšit nejlepší letošní světový čas na 7.51. Cílová kamera určila za vítěze Ortegu. Ve stejné disciplíně žen rozhodovaly o vítězce též tisíciny. Ty hrály ve prospěch domácí Cindy Rolederové, která tak porazila Bělorusku Alinu Talajovou. Obě běžely čas 7.95. Pod osm vteřin se vešla ještě třetí Pamela Dutkiewiczová (7.99).

Rekord mítinku překonala americká tyčkařka Sandi Morrisová, která si vylepšila sezónní výkon na 472 centimetrů. Druhá skončila při svém vstupu do sezóny Švýcarka Nicole Büchlerová (452). O deset centimetrů méně zdolala Němka Annika Roloffová (442).

Nejkratší sprint na šedesát metrů opanovala Ukrajinka Olesya Povhová za 7,16. O setinu zpět skončila druhá Američanka Barbara Pierreová (7.17). Třetí byla Britka Asha Philipová (7.18). V mužském závodě běželi hned dva sprinteři čas 6.56. Byli jimi Kim Collins a Kubánec Yuniel Perez. O tisíciny byl nakonec lepší Kubánec.

Nejdelší běžeckou disciplínou byl závod na 3000 metrů mužů. V něm se stal vítězem Keňan Hillary Ngetich, který si výrazně vylepšil osobní rekord na 7:44.73. Téměř o tři vteřiny zpět doběhl Etiopan Dawid Wolde (7:47.66). Osobní maximum si posunul třetí Soufiane El Bakkali (7:51.54).

V koulařském sektoru došlo k napínavému souboji mezi Maďarkou Anitou Martonovou a domácí Christinou Schwanitzovou. Lepší byla nakonec Martonova, která zaznamenala 18.17. Schwanitzová hodila nejlépe 18.14. Třetí byla již s odstupem Polka Paulina Gubaová (17.35).

Vítězkou trojskoku se stala Portugalka Patricia Mamonaová, když doskákala na 14.11. Jen o dva centimetry zpět zaostala Němka Neele Eckhardtová, pro kterou byl výkon 14.09 novým osobním rekordem. Třetí Portugalka Suzana Costaová si skokem 13.94 halové maximum vyrovnala. Naopak hlavní favoritka a vedoucí žena světových tabulek Yulimar Perezová z Venezuely nezaznamenala jediný měřený pokus.