přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

29. srpna 2003, 21:13

Dva čeští reprezentanti na šampionátu do finále oštěpu

V elitní světové dvanáctce oštěpařů budou v neděli na MS v Paříži hájit české barvy Jan Železný i Miroslav Guzdek.

Méně zkušený Guzdek v první kvalifikační skupině zaznamenal nejdelší hod v závěrečné sérii. Třetím pokusem poslal oštěp do vzdálenosti 77,24 m, čímž si uchoval reálnou naději na postup do finále. V pořadí skupiny "A" Guzdek figuroval na sedmém místě, a musel tak čekat na výsledky druhé části oštěpařské soutěže. Ve skupině s Janem Železným pokořilo osmadvacetiletého závodníka pražské Dukly pět soupeřů, takže Miroslav Guzdek při svém debutu na MS pozná atmosféru světového finále. "To je super, jsem moc rád," komentoval skutečnost, že po deseti letech budou Českou republiku ve finále světového oštěpu zastupovat dva závodníci. Ve Stuttgartu 1993 se spolu s Železným v elitní dvanáctce představil Miloš Steigauf.  

Legendární oštěpař Jan Železný potvrdil pověst velkého šampiona. Obhájce titulu z Edmontonu zahajoval druhou kvalifikační skupinu a hned v úvodní sérii si zajistil finálovou účast. Výkonem 82,88 m přehodil kvalifikační limit téměř o dva metry. Sektor byl přitom značně vlhký, předchozí skupina absolvovala svou kvalifikaci v dešti. "Počasí se nedá poroučet," pokrčil rameny Železný, který tak raději zvolil opatrnější taktiku. "Rozběhl jsem se trochu pomaleji," uvedl ke svému jedinému pokusu v soutěži. Nezaváhali ani oba hlavní protivníci v Železného cestě za čtvrtým titulem mistra světa. Rus Makarov obsadil celkově třetí příčkuhodem dlouhým 82,22, Němec Henry výkonem 83,43 kvalifikaci vyhrál.

Kvalifikační výkony však nic neznamenají, skutečný vrchol tolik očekávaného závodu pro českou výpravu přijde v neděli 31. srpna od 16,50 hodin. Miroslav Guzdek vstoupí do svého životního závodu jako druhý v pořadí, jeho oddílový kolega Jan Železný bude házet předposlední. První tři série velkého finále završí pokusy britského veterána Stevea Backleyho. Železnému se před finále pravděpodobně vyplní přání, aby oštěpaři měli k dispozici nikoli dva, ale čtyři pokusy. "Aspoň bych se nemusel tak dlouho rozcvičovat," zdůvodňuje trojnásobný mistr světa.

Podrobnosti k MS 2003 v Paříži v rubrice ZAOSTŘENO NA... 

Tomáš Klement

Vytisknout