Důsledek jednoho večírku? Maraton pozpátku

Aktuality
středa 28. dubna 2010
Německý občan Ralf Klug chce příští neděli v rámci pražského maratonu zvládnout královskou trať během pozadu. Bude přitom vybírat na charitu.

Na tiskové konferenci pořádané společností Prague International Marathon působil Němec Ralf Klug tak trochu jako mimozemšťan. Zatímco kardiochirurg Jan Pirk mluvil o zdravotní prospěšnosti běhání a elitní český závodník Róbert Štefko se vyznával, jak moc pro něj běh znamená i po té duševní stránce, opálený a pěstěný šestačtyřicátník Klug vyprávěl o něčem, co nemá s přirozeností společného takřka nic a také z hlediska psýché svědčí spíše o vyšinutosti nežli rovnováze. Rozhodl se totiž, že po minimálním tréninku zkusí absolvovat květnový maraton pozpátku.


Ralf Klug, foto: PIM

Jak na to přišel? „Napadlo mě to při after party po březnovém Hervis půlmaratonu. Pronesl jsem to nejdřív jako vtip, ale kamarád se toho chytil, a řekl, že to je naprostý nesmysl. Tím mě vyhecoval, že jsem to začal brát vážně,“ popsal zrod nápadu rodák z městečka Kandern nedaleko Freiburgu v jižním Německu.

 

V Praze působí jako servisní technik u německé ambasády a co se týče běhání, není rozhodně žádným začátečníkem. „Na kontě mám asi 20 až 25 maratonů a můj osobní rekord je 2:58 hod. Už jsem ale absolvoval třeba i závod na 100 km. K běhání jsem se vrátil před třemi lety po dvacetileté pauze, kdy jsem se věnoval rodině a také jiným sportům jako rogalo nebo cyklistice v keňské buši,“ popsal své sportovní curriculum vitae.

 

Nyní se do něj snaží vepsat další význačnou kapitolu, vždyť maraton pozpátku příliš mnoho lidí na světě nezvládlo. „Podle mého pátrání jich může být třeba 10 nebo 12,“ říká Klug, který se hned druhý den po svém furiantském prohlášení začal shánět po informacích, jež by mu mohly pomoci v přípravě. Času měl velmi málo, osudnou after party dělilo od maratonu pouhých šest týdnů.

 

Zkusil proto zkontaktovat pár odborníků, mezi nimi i svého krajana Thomase Dolda, který kromě toho, že čtyřikrát vyhrál slavný  běh do schodů na vrchol Empire State Building, drží i neoficiální světové rekordy v běhu pozpátku od tratí 400 po 2000 metrů.  Reakce oslovených by se daly shrnout do jediné věty: „Zapomeň na to!“. Za tak krátkou dobu natrénovat na maraton pozpátku se jeví jako nesmysl.
 
Klug se však svého snu odmítá jen tak vzdát. Od prvního dubna začal se „speciální“ přípravou a v první jednotce uběhl pozpátku 3.4 km. Celkově dodnes naběhal zády napřed 77 km, přičemž jeho zatím nejdelší úsek v kuse měřil 22.8 km. Příští neděli ho přitom čeká porce takřka dvojnásobná. „Běhám bez vodiče a nepoužívám ani žádná zrcátka. Orientuji se třeba podle kraje cest a ohlížím se každých 20 až 30 metrů, víc není potřeba. Běhá se stále po špičkách, takže největší zátěž přináší tento styl hlavně lýtkům,“ popsal Klug, který si svůj nový způsob lokomoce opatřil i příslušnou filosofií: „Všichni se pořád ženou za něčím, dopředu, já na to chci jít jinak. Někdy je dobré si i v životě projít pár věcí nazpátek.“  Jeho pokus bude mít i charitativní rozměr. Bezpečnostní agentura Green Guard totiž přislíbila věnovat za každý kilometr, který Ralf v rámci maratonu uběhne pozpátku, 3000 Kč na dětský domov v Žatci. 
 
Klug plánuje, že pokud se mu  podaří maraton pozadu dokončit, měl by být v cíli po zhruba šesti a půl hodinách. Byl by to nejlepší výkon na českém území, neb je-li známo, nikdo jiný se tu o podobnou pošetilost dosud nepokoušel, ve srovnání s tabulkou světových rekordů při běhu pozpátku to ale žádnou díru o světa neudělá. Nejlepší čas při maratonu pozpátku totiž patří Číňanu Xu Zhenjun, který údajně 17.října 2004 odcouval maraton v Pekingu za 3:43:39. Statistika, ze které vycházíme, je přitom pochopitelně neoficiální, stejně jako světový šampionát, který se v běhu pozpátku koná. Letošní třetí ročník se uskuteční v rakouském Kapfenbergu a o globální tituly se zde dá soutěžit na hladkých tratích od stovky po desítku.

A na závěr jako odměna pro ty, kdo dočetli až sem, ještě jedna bomba! Do dějin běhu pozpátku se totiž nesmazatelně zapsal i bývalý šéftrenér a nynější vedoucí úseku soutěží ČAS Václav Fišer. Statistiky totiž evidují jeho výkon z roku 1972 jako ustavující světový rekord v běhu na 100 m pozpátku! A pikantní je, že o své historické úloze dodnes nevěděl. „Někdo asi musel poslat někam výsledky z Memoriálu Járy da Cimrmana v Klatovech, kde se dělaly různé skopičiny jako třeba jízda na lyžích s hranatými kolečky a mj. i běh pozadu,“ divil se bývalý světový rekordman, jehož maximum na stovce vylepšil v průběhu let Němec Roland Wegner až na 13.6 s.  

Světové rekordy pozpátku (včetně zápisu VF)

Stránky MS v běhu pozpátku 

 
Adam Pražák

Fotogalerie