přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

12. října 2017, 10:37

Dukláci se tužili ve Vyškově

Během roku kralují na světových kolbištích, ale na dva dny se proměnili na vojáky a vojákyně. Pro reprezentanty Dukly pokračoval začátkem týdne vojenský výcvik. Na místo určení – tedy do vyškovských kasáren – dorazilo 26 špičkových armádních sportovců z povolání. Nechyběli ani atleti Barbora Špotáková, Jakub Holuša, Pavel Maslák a Vítězslav Veselý.

Dukláky čekala tradiční podzimní odborná příprava. V pondělí ráno v 6.00 je probudil budíček. Program začal výdejem výstroje. Následovala nezbytná teorie střelecké přípravy pod vedením vyškovských velitelů a instruktorů. Střeleckou přípravu po nezbytném nácviku zahrnovalo házení ručního granátu, střelbu z útočné pušky CZ BREN 805 a střelbu z pistole CZ PHANTOM.

Sportovce čekal i zdravotní kurz zaměřený na ošetření zraněného, pomoc při obnově základních funkcí a příprava zraněného k transportu. Topografická příprava se zase stala základem pro devítikilometrový noční orientační přesun v terénu podle mapy. Při něm si Dukláci svítili čelovkami a většině z nich se líbil.  „Noční orienťáky mám ráda, protože se dají využít i v běžném životě,“ nechala se slyšet Bára Špotáková, které se už před pochodem rozpadly kanady, ale protože si s sebou nesla náhradní, přesun bez potíží absolvovala.

V úterý pak příprava pokračovala pod vedením instruktorů Centra dopravní výchovy výcvikem na řidičském cvičišti, zaměřeným na kolovou techniku v terénu. Všichni si mohli vyzkoušet jízdu, někteří i řízení terénní nákladní Tatry, lehkého obrněného vozidla IVECO či osobního terénního automobilu LAND ROVER DEFENDER. „Výcvik je součástí naší práce. Jsme pod Duklou, a tohle je naše povinnost. Je dobře, že si armádní akce vyzkoušíme. K vojákům mám za to, co dělají, veliký respekt," uvedla mistryně světa v hodu oštěpem. Při odhodech granátu prý byla trochu nervózní. „Hodila jsem to trochu dál, než jsem měla,“ dodala.

Každoroční vyškovský výcvik si vždy užívá i halový mistr Evropy v běhu na 400 metrů Pavel Maslák. „Pro sportovce je dobrá zkušenost osahat si něco nového,“ sdělil a dodal, že se dobře cítil při střelbě ze samopalu, přestože vkleče mu to moc nešlo. „Vleže to bylo o dost lepší. Trefoval jsem se líp,“ poznamenal.

Vítězslav Veselý viděl výcvik v jiných souvislostech. „Parádní, že se setkáme s profesionálními vojáky a instruktory a poznáme se s lidmi, kteří byli třeba na misích v Afganistánu. S tím se člověk nikde jinde moc nesetká,“ přemítal výborný oštěpař, který při házení granátem potvrdil nejdelším hodem své kvality.

„Sportovci Dukly jsou příslušníci armády, takže výcvik má pro ně určitě význam. Celý rok trénují a závodí a bylo znát, že mají o vojenské procedury zájem. Je na nich vidět ohromná morálka. Jsou to reprezentanti, nic neošidí a dokážou se zakousnout,“ vypozoroval velitel výcviku Karel Klinovský. „Na příští rok máme v plánu připravit tandemový seskok z letadla a při přesunu si ukážeme, jak přežít v extrémních podmínkách,“ prozradil.

Spokojenost panovala na obou stranách. Sportovce letošní armádní kemp tak zaujal, že se při odjezdu domlouvali, že by za rok ve výcvikovém prostoru zvládli i třídenní pobyt. „Letošní výcvik – co si pamatuju – byl podle mě nejlepší. Byl dobře vymyšlený, probíhal zábavnou a aktivní formou. Všechno jsme si mohli vyzkoušet. Já třeba ještě nikdy nestřílela z brenu,“ uzavřela Špotáková. 

Text a foto: Ivana Roháčková

Vytisknout